Temat miesiąca

Szeregu zmian w działaniu pliku JPK należy spodziewać się już w terminie 1 lipca 2021 r. Prezentujemy poniżej całość zmian wprowadzanych rozporządzeniem zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług VAT.

Jak poprawnie przygotować JPK_V7

Zasady ogólne oraz szczegółowe objaśnienie pól formularza JPK_V7, różnice między JPK_V7M i JPK_V7K, objaśnienie oznaczeń. Przeczytaj instrukcje: nagłówek pliku JPK_V7część deklaracyjna zamiast VAT-7część ewidencyjna sprzedaż VATczęść ewidencyjna zakupy VAT. Sprawdź przykład rozliczenia JPK_V7M.

JPK_V7M deklaracja miesięczna

Plik JPK_V7M jest wariantem deklaracji JPK_V7 rozliczanej miesięcznie. Znajdziesz tu przydatne informacje oraz JPKomat, w którym rozliczysz i wyślesz swój plik JPK.

JPK_V7K deklaracja kwartalna

Plik JPK_V7K jest wariantem deklaracji JPK_V7 rozliczanej kwartalnie. Znajdziesz tu przydatne informacje oraz JPKomat, w którym rozliczysz i wyślesz swój plik JPK.

Jaki kod GTU wybrać?

GTU - obowiązkowe oznaczenie towaru i usług w JPK_V7, sprawdź symbol GTU i rodzaj transakcji w tabeli grupowania towaru i usług. Spełnij obowiązek określenie GTU w pliku JPK_V7M lub JPK_V7K - tabela według rodzaj transakcji z oznaczeniem cyfrowym wskazującym PKWiU towaru lub usługi.

Ulga za złe długi w JPK_V7

Sprawdź jak w pliku JPK_V7 ująć korektę podatku z wykorzystaniem ulgi za złe długi. VAT na minus i na plus u wierzyciela - poradnik.

Faktury do paragonu w JPK_V7

Zasady ujmowania kwot ewidencjonowanych w raportach JPK_V7K i JPK_V7M. Zmiany po wprowadzeniu nowych rodzajów plików JPK.

Split payment - podzielona płatność VAT

Split payment (podzielona płatność) w praktyce. Dowiedz się co to jest split payment (MPP) i dla kogo jest obowiązkowy oraz jak uwzględnić ją w pliku JPK_V7.

Jak prosto wysłać JPK_V7 w fillup

Zobacz jak możesz wygodnie przygotować i wysłać pliki JPK_V7M i JPK_V7K - tak prosto jak e-mail, korzystając z JPKomat w programie fillUp - 30 dni za darmo.

Terminy, zasady, osoby uprawnione

Sprawdź jakie są terminy wysyłki poszczególnych rodzajów plików JPK, jak je przekazać, kto może to zrobić i na jakich zasadach. Czytaj poradnik JPK.info.pl

Weryfikacja danych przed wysyłką JPK

Bardzo istotnym elementem całej procedury przekazywania plików JPK jest ostateczna kontrola treści poszczególnych plików przed ich wysyłką.

Biała lista podatników VAT - sprawdź!

Biała lista podatników VAT online to elektroniczny wykaz przedsiębiorców, który umożliwia sprawdzenie, czy podatnik jest czynnym płatnikiem podatku VAT oraz jego numerów rachunków bankowych. Sprawdź w wyszukiwarka na jpk.info.pl!

Weryfikator konta bankowego

Biała lista VAT umożliwia weryfikację numeru konta bankowego podatnika. Sprawdź numer konta bankowego kontrahenta, jego rachunki bieżące oraz pomocnicze.

Co jeżeli kontrahent nie jest na Białej Liście?

Co zrobić, jeśli podatnik nie znajduje się na białej liście VAT? Sprawdź jak rozliczyć transakcje z podmiotem niewystępującym na białej liście VAT.

Faktura - obowiązek, rodzaje i struktura

Co to jest faktura, kiedy ją wystawiać, jakie są rodzaje faktur, jaka ich struktura. Wszystko na temat podstawowych dokumentów księgowych, jakim są faktury.

Faktura korygująca w JPK_V7

Sprawdź jakie poprawki można wprowadzić za pomocą faktury korygującej, czym się różni faktura korygująca od noty korygującej i korekty pliku JPK_V7.

Data sprzedaży w JPK_V7

Data powstania obowiązku podatkowego a data sprzedaży na fakturze. Jak rozumieć datę sprzedaży wystawiając fakturę w JPK_V7.

Korygowanie pliku JPK_VAT

Jak dokonać korekty pliku JPK_VAT? Za okresy rozliczeń do IX 2020 roku. Kiedy zachodzi taka potrzeba? Odpowiedź na te pytania w dziale JPK_VAT Archiwum.

JPK_VAT a faktury, paragony

Dowiedz się jakie rodzaje faktur i rachunków należy zawrzeć w pliku JPK, oraz jak to zrobić zależnie od rodzaju dokumentu, tak aby uniknąć błędów.

Łączenie pól JPK_VAT oraz deklaracji VAT-7

Podatnik musi dokonać weryfikacji JPK_VAT pod względem pełnej zgodności z danymi wykazywanymi w deklaracji VAT za ten sam okres. Zatem nie może być tak, by pola się nie pokrywały. Powoduje to, że powinno się skontrolować przed wysyłką VAT-7 lub VAT-7K kwoty i porównać z JPK_VAT za ten sam okres.