Temat miesiąca

Ministerstwo Finansów poinformowało że w 2024r. nie będzie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Z wypowiedzi ministra finansów Andrzeja Domańskiego wynika, że przesunięcie terminu związane jest z wykryciem problemów, które uniemożliwiają wprowadzenie KSeF w bieżącym roku.

Jak poprawnie przygotować JPK_V7

Zasady ogólne oraz szczegółowe objaśnienie pól formularza JPK_V7, różnice między JPK_V7M i JPK_V7K, objaśnienie oznaczeń. Przeczytaj instrukcje: nagłówek pliku JPK_V7część deklaracyjna zamiast VAT-7część ewidencyjna sprzedaż VATczęść ewidencyjna zakupy VAT. Sprawdź przykład rozliczenia JPK_V7M.

Logowanie do systemu KSeF

Przeczytaj poradnik jak się zalogować do KSeF, jak nadawać uprawnienia oraz co zrobić w przypadku awarii lub niedostępności systemu.

Korekty i błędy faktur KSeF

Sprawdź co zrobić w przypadku pomyłki podczas wypełniania faktury w KSeF oraz jak korygować błędy w e-fakturach.

Obowiązki i kary w KSeF

Sprawdź jakie faktury masz obowiązek składać przez KSeF, jakie możesz składać poza systemem, oraz jakie kary są przewidziane za niedopełnienie obowiązku.

JPK_V7M deklaracja miesięczna

Plik JPK_V7M jest wariantem deklaracji JPK_V7 rozliczanej miesięcznie. Znajdziesz tu przydatne informacje oraz JPKomat, w którym rozliczysz i wyślesz swój plik JPK.

JPK_V7K deklaracja kwartalna

Plik JPK_V7K jest wariantem deklaracji JPK_V7 rozliczanej kwartalnie. Znajdziesz tu przydatne informacje oraz JPKomat, w którym rozliczysz i wyślesz swój plik JPK.

Jaki kod GTU wybrać?

GTU - obowiązkowe oznaczenie towaru i usług w JPK_V7, sprawdź symbol GTU i rodzaj transakcji w tabeli grupowania towaru i usług. Spełnij obowiązek określenie GTU w pliku JPK_V7M lub JPK_V7K - tabela według rodzaj transakcji z oznaczeniem cyfrowym wskazującym PKWiU towaru lub usługi.

Ulga za złe długi w JPK_V7

Sprawdź jak w pliku JPK_V7 ująć korektę podatku z wykorzystaniem ulgi za złe długi. VAT na minus i na plus u wierzyciela - poradnik.

Faktury do paragonu w JPK_V7

Zasady ujmowania kwot ewidencjonowanych w raportach JPK_V7K i JPK_V7M. Zmiany po wprowadzeniu nowych rodzajów plików JPK.

Split payment - podzielona płatność VAT

Split payment (podzielona płatność) w praktyce. Dowiedz się co to jest split payment (MPP) i dla kogo jest obowiązkowy oraz jak uwzględnić ją w pliku JPK_V7.

Jak prosto wysłać JPK_V7 w fillup

Zobacz jak możesz wygodnie przygotować i wysłać pliki JPK_V7M i JPK_V7K - tak prosto jak e-mail, korzystając z JPKomat w programie fillUp - 30 dni za darmo.

Nowy Polski Ład - zmiany w JPK

Przeczytaj o zmianach w Jednolitym Pliku Kontrolnym (JPK), które wprowadza ustawa nowy Polski Ład w 2022 roku.

Weryfikacja danych przed wysyłką JPK

Bardzo istotnym elementem całej procedury przekazywania plików JPK jest ostateczna kontrola treści poszczególnych plików przed ich wysyłką.

Biała lista podatników VAT - sprawdź!

Biała lista VAT to wykaz przedsiębiorców, który umożliwia sprawdzenie, czy podatnik jest czynnym płatnikiem VAT oraz jego numerów rachunków bankowych.

Weryfikator konta bankowego

Biała lista VAT umożliwia weryfikację numeru konta bankowego podatnika. Sprawdź numer konta bankowego kontrahenta, jego rachunki bieżące oraz pomocnicze.

Co jeżeli kontrahent nie jest na Białej Liście?

Co zrobić, jeśli podatnik nie znajduje się na białej liście VAT? Sprawdź jak rozliczyć transakcje z podmiotem niewystępującym na białej liście VAT.

e-Faktury KSeF od 1.01.2024

1 grudnia pojawił się projekt o zmianie ustawy, zawierający propozycję zmian związanych z wprowadzeniem obowiązkowego wystawiania faktur w KSeF.

Faktura korygująca w JPK_V7

Sprawdź jakie poprawki można wprowadzić za pomocą faktury korygującej, czym się różni faktura korygująca od noty korygującej i korekty pliku JPK_V7.

Data sprzedaży w JPK_V7

Data powstania obowiązku podatkowego a data sprzedaży na fakturze. Jak rozumieć datę sprzedaży wystawiając fakturę w JPK_V7.