Pomoc dla przedsiębiorców z terenów objętych powodzią
Ministerstwo Finansów wprowadziło zerową stawkę VAT dla darowizn związanych z pomocą poszkodowanym w powodzi oraz wydłużyło termin zapłaty podatków przez poszkodowanych. Z kolei ZUS umożliwił im odroczenie płatności składek.
Z zerowej stawki VAT mogą skorzystać przedsiębiorcy dokonujący darowizny towarów bądź usług na cele związane z pomocą poszkodowanym w powodzi. Z tej preferencji można skorzystać, jeżeli darowizna jest dokonywana na rzecz:
- organizacji pożytku publicznego,
- jednostki samorządu terytorialnego,
- podmiotu leczniczego,
- Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
a między darczyńcą a obdarowanym została bądź zostanie zawarta umowa, z której wynika, że dostarczane towary lub świadczone usługi będą wykorzystane na cele związane z pomocą poszkodowanym. Obniżona stawka może być stosowana dla darowizn zrealizowanych od 12 września do 31 grudnia 2024 r.
Ministerstwo Finansów przygotowało także projekt odrębnego rozporządzenia, które wprowadza zerową stawką VAT dla nieodpłatnych dostaw materiałów budowlanych na rzecz poszkodowanych w powodzi. Tu katalog beneficjentów jest szerszy i obejmuje osoby fizyczne oraz podmioty prowadzące działalność edukacyjną, ochrony zdrowia, kulturalną, w zakresie opieki społecznej, opieki nad dziećmi, młodzieżą bądź zbiorowego zakwaterowania uczniów lub studentów. Do skorzystania z tej preferencji również wymagane będzie sporządzenie pisemnej umowy darowizny, a dodatkowo - przedstawienie przez obdarowanego dokumentu potwierdzającego powstanie szkody w nieruchomości. Jeżeli projektowane przepisy wejdą w życie, zerowa stawka VAT dla tych dostaw będzie mogła być stosowana do 31 marca 2025 r.
Podatnicy i płatnicy, którzy są poszkodowanymi w rozumieniu ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, mają siedzibę, zarząd lub miejsce zamieszkania na terenie gminy poszkodowanej i prowadzą działalność gospodarczą na terenie takiej gminy mogą skorzystać z odroczenia terminów opłacania podatków. W zakresie PIT i CIT odroczenie dotyczyć będzie zaliczek należnych za sierpień-grudzień 2024 r. lub za III i IV kwartał roku. Będzie je można rozliczyć dopiero w zeznaniu rocznym, a więc do 30 kwietnia 2025 r. (PIT) lub do 31 marca 2025 r. (CIT). W przypadku VAT terminy zapłaty podatku przypadające w okresie od dnia 1 września 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r. przesuwa się do 25 stycznia 2025 r. Dodatkowo terminy płatności podatku od czynności cywilnoprawnych i podatku od spadków i darowizn przypadające w okresie od 15 września do 31 października 2024 r. zostały przesunięte na 31 stycznia 2025 r.
Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »
Odroczenie składek ZUS na podstawie oświadczeń osób poszkodowanych
Z kolei ZUS poinformował, że przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią będą mogli opłacić składki za okres od sierpnia do grudnia 2024 r. w terminie do 15 września 2025 r. Od opłacanych w takim trybie składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Aby skorzystać z tej możliwości, przedsiębiorcy będą musieli złożyć oświadczenie, że zostali poszkodowani w wyniku powodzi. Formularz takiego oświadczenia można pobrać ze strony internetowej ZUS.
Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty. Mogą także wnioskować o zawieszenie realizacji umowy o odroczenie terminu płatności składek lub zawieszenie realizacji umowy o rozłożenie należności na raty.
Dodatkowo przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia mogą też wystąpić do ZUS z wnioskiem o ich umorzenie. Takie umorzenie jest możliwe, jeżeli zobowiązany wykaże, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie jest w stanie opłacić tych należności. W szczególności chodzi o przypadek, gdy przedsiębiorca poniesie straty materialne w wyniku klęski żywiołowej, a po opłaceniu należności z tytułu składek nie mógłby dalej prowadzić działalności.
Źródło: rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 września 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług, projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług (z 18 września 2024 r.), rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 września 2024 r. w sprawie przedłużenia niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w związku z powodzią we wrześniu 2024 r., informacja ZUS z 17 września 2024 r.