Prezes ponosi odpowiedzialność, choćby nie zajmował się już sprawami spółki
Członek zarządu spółki ponosi solidarną odpowiedzialność ze spółką za jej zaległości podatkowe niezależnie od zakresu obowiązków, jakie faktyczne zostały mu powierzone - wskazał NSA, oddalając skargę kasacyjną byłego prezesa spółki.
Sprawa, którą ostatecznie rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny, dotyczyła solidarnej odpowiedzialności podatkowej byłego członka zarządu spółki z o.o. z tytułu zaległości spółki w podatku dochodowym od osób prawnych za rok 2014. Analizując sprawę, organy skarbowe ustaliły, że stan niewypłacalności spółki, tj. utrata zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych, zaistniał z dniem 20 maja 2014 r. W konsekwencji zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości powinno nastąpić do 3 czerwca 2014 r. Wniosek taki nie został jednak złożony. Nie złożył go także nowy członek zarządu (prezes jednoosobowego zarządu), powołany na to stanowisko 15 września 2014 r., chociaż zgodnie z prawem był zobowiązany to uczynić w ciągu 14 dni. Nowy członek zarządu nie wykazał też, że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez jego winy ani nie wskazał mienia spółki, z którego egzekucja umożliwiałaby zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.
W konsekwencji organ skarbowy (Naczelnik Urzędu Skarbowego) na podstawie art. 116 §1 - §4 Ordynacji podatkowej orzekł o solidarnej odpowiedzialności podatkowej członka zarządu ze spółką za zaległości spółki, odsetki za zwłokę oraz koszty egzekucyjne. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach utrzymał tę decyzję w mocy. Następnie WSA w Gliwicach, wyrokiem I SA/Gl 518/20 z 19 marca 2021 r., oddalił skargę byłego prezesa.
Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »
Odpowiedzialność członka zarządu wynika z pełnionej funkcji, a nie z faktycznie powierzonych czynności
Pełnomocnik byłego prezesa złożył skargę kasacyjną od tego wyroku do NSA. Argumentował w niej, że we wskazanym okresie funkcję prezesa pełniła co do zasady inna osoba. NSA podkreślił jednak, że w dacie płatności podatku skarżący formalnie zajmował stanowisko prezesa zarządu. Odpowiedzialność solidarna członka zarządu spółki dotyczy co do zasady osób pełniących funkcję członka zarządu danej osoby prawnej bez względu na zakres obowiązków, jakie zostały im powierzone oraz jakie faktycznie czynności podejmowali czy nadzorowali. Jednym z obowiązków członka zarządu jest prowadzenie spraw spółki, w tym finansowych, a oddanie zarządzania spółką osobie spoza zarządu lub godzenie się na to nie zwalnia członka zarządu od odpowiedzialności za niedopełnienie obowiązków. Twierdzenia skarżącego, że w istocie nie miał wpływu na sposób prowadzenia spraw spółki, gdy jednocześnie nie wskazał na przeszkody obiektywnie uniemożliwiające mu wpływanie na sprawy spółki, nie mogą stanowić przesłanki do uwolnienia od odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spółki - podkreślił NSA i oddalił skargę kasacyjną.
Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania podatkowe spółki z o.o.
Źródło: wyrok NSA III FSK 5030/21 z 10 kwietnia 2024 r.