
Akcyzę płaci się jednorazowo
Przedsiębiorca, który kupuje alkohol w opakowaniach detalicznych, przelewa do mniejszych opakowań i odsprzedaje, nie wykonuje czynności opodatkowanych akcyzą - wynika z indywidualnej interpretacji.
Podatniczka prowadzi działalność m.in. w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych w wyspecjalizowanym punkcie sprzedaży detalicznej. W ramach tej działalności zamierza kupować napoje alkoholowe w opakowaniach detalicznych o różnej pojemności oznaczonych podatkowymi znakami akcyzy (a więc już z zapłaconym podatkiem akcyzowym), rozlewać je z oryginalnych opakowań do mniejszych butelek, nanosić na te butelki legalizacyjny znak akcyzy i odsprzedawać te napoje. Podatniczka wystąpiła o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że:
- ponowne rozlewając napoje alkoholowe, od których akcyza została uiszczona w należnej wysokości, do innych opakowań jednostkowych w miejscu ich sprzedaży detalicznej będzie działać zgodne z prawem podatkowym,
- odsprzedając napoje alkoholowe w takich opakowaniach z naniesionymi znakami legalizacyjnymi będzie działać zgodnie z prawem podatkowym,
- nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji wydanych i zużytych znaków legalizacyjnych,
- nie ma obowiązku dokonywania rejestracji na potrzeby podatku akcyzowego.
Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »
Ponowny rozlew napojów alkoholowych nie jest ich produkcją
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że to stanowisko jest prawidłowe. Przypomniał, że dla wyrobów akcyzowych w postaci napojów alkoholowych ustawodawca przewidział szeroki katalog czynności uznanych za produkcję alkoholu, z czym wiąże się konieczność zapłaty podatku akcyzowego. Jednak, zgodnie z zasadą jednokrotności opodatkowania akcyzą, wyrażoną w art. 8 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym, akcyza jest płacona na pierwszym szczeblu obrotu, który dokonywany jest poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Każda następna czynność po zadeklarowaniu lub określeniu kwoty akcyzy, której przedmiotem będą te same wyroby akcyzowe, nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, a podmiot dokonujący danej czynności nie powinien być traktowany jako podatnik akcyzy. Ponowny rozlew napojów alkoholowych, od których na wcześniejszym etapie obrotu zapłacono akcyzę w należnej wysokości, do innych opakowań jednostkowych w miejscu ich sprzedaży detalicznej, nie jest więc rozlewem w myśl przepisów ustawy o podatku akcyzowym, czyli produkcją napoju alkoholowego.
Dyrektor KIS ocenił następnie, że opisane we wniosku czynności (przechowywanie napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży detalicznej, ich ponowne rozlanie do innych opakowań jednostkowych i ich odsprzedaż) są zgodne z prawem podatkowym, o ile na każdym z tych opakowań będzie naniesiony legalizacyjny znak akcyzy. Ponieważ przepisy ustawy o podatku akcyzowym ani przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2023 r. w sprawie ewidencji, dokumentacji i protokołów dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy nie nakładają na podmioty obowiązku prowadzenia ewidencji legalizacyjnych znaków akcyzy, wnioskodawca nie będzie zobowiązany do prowadzenia takiej ewidencji.
Wreszcie skoro wnioskodawca, wykonując czynności opisane we wniosku o indywidualną interpretację, nie będzie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą, to nie będzie też zobowiązany do dokonania zgłoszenia rejestracyjnego na potrzeby tego podatku.
Banderole również na własnych opakowaniach dostarczanych przez klienta
Źródło: indywidualna interpretacja 0111-KDIB3-3.4013.36.2025.1.MAZ z 11 kwietnia 2025 r.