
Błędny kurs waluty nie pozbawia prawa do odliczenia VAT
Błąd wystawcy faktury polegający na zastosowaniu niewłaściwego kursu walutowego nie wpływa na prawo nabywcy do odliczenia całego naliczonego VAT w wysokości wykazanej na fakturze - wynika z indywidualnej interpretacji.
Spółka akcyjna będąca czynnym podatnikiem VAT w ramach prowadzonej działalności nabywa towary i usługi. Część faktur za te towary i usługi jest wystawiana w walucie obcej. Polskie prawo podatkowe dopuszcza taką możliwość (jedynie kwota podatku musi być wyrażona w walucie polskiej), jednak z zastrzeżeniem, że waluty obce muszą zostać przeliczone na złote w sposób określony w art. 31a ust. 1 oraz ust. 2 ustawy o VAT. Tego przeliczenia dokonuje usługodawca bądź dostawca towarów.
W praktyce biznesowej spółki zdarzają się sytuacje, w których to przeliczenie jest wykonywane niezgodnie z przepisami - na przykład przy użyciu kursu waluty z niewłaściwego dnia. Spółka zwraca się wówczas do wystawców faktur z prośbą o skorygowanie dokumentów, jednak te prośby nie zawsze są spełniane. Spółka wystąpiła o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że w przypadku otrzymania od dostawcy faktury z błędnym kursem waluty i braku możliwości uzyskania faktury skorygowanej ma prawo do odliczenia całości naliczonego podatku VAT w wysokości wykazanej na fakturze.
Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »
Błąd wystawcy faktury nie wpływa na prawo do odliczenia podatku
W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje, gdy odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary, w związku z nabyciem których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Dodatkowo przepis art. 88 ustawy określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wśród przesłanek wyłączających prawo nabywcy (podatnika) do odliczenia podatku naliczonego ustawodawca nie wskazał sytuacji, kiedy podatek naliczony wynika z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług, a ich wartość została przeliczona na podstawie błędnego kursu walutowego (gdy są one wyrażone w walucie obcej). To oznacza, że wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących dostawę towarów i świadczenie usług w kwocie, jaka została na nich wykazana.
Zła stawka VAT na fakturze nie pozbawia prawa do odliczenia podatku
Źródło: indywidualna interpretacja 0114-KDIP1-3.4012.225.2025.1.LM z 1 kwietnia 2025 r.