Brak umowy nie jest przeszkodą

Brak umowy nie jest przeszkodą

Przedsiębiorca może zastosować procedurę VAT-marża przy sprzedaży używanych towarów odkupionych od osoby fizycznej nawet gdy nie zawarł z taką osobą pisemnej umowy kupna - wynika z indywidualnej interpretacji.

Przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT prowadzi działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest handel towarami używanymi. Towary te kupuje w innych niż Polska krajach UE (najczęściej w Niemczech i Holandii) - albo bezpośrednio od osób fizycznych, albo za pośrednictwem portali aukcyjnych. Część transakcji zakupu jest dokumentowana pisemnymi umowami sprzedaży, z której wynikają dane sprzedawcy i nabywcy, przedmiot umowy oraz cena zakupu i na których znajdują się podpisy obu stron transakcji. Przedsiębiorca nie ma natomiast takich umów w przypadku transakcji, do których dochodzi za pośrednictwem portali aukcyjnych. Wówczas dysponuje jedynie korespondencją ze sprzedawcą przez portal aukcyjny, z której wynikają wszelkie ustalenia dotyczące przedmiotu transakcji, ceny zakupu i sposobu płatności. Dla celów dowodowych przedsiębiorca archiwizuje tę korespondencję. Ewidencjonuje też dane przeprowadzonych transakcji, w szczególności datę zakupu, miejsce zakupu, dane sprzedawcy (jeśli to możliwe), opis zakupionego przedmiotu oraz kwotę, za jaką nabył towar.

Przedsiębiorca dokonuje następnie odsprzedaży tych towarów, korzystając przy tym z art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, a więc stosuje tzw. procedurę VAT-marża, gdzie podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Przedsiębiorca wystąpił o indywidualną interpretację, aby uzyskać potwierdzenie, że przy braku pisemnej umowy zawierającej dane sprzedawcy posiadane przez niego dowody, a więc:

  • zachowana na dysku twardym konwersacja ze sprzedawca na portalu aukcyjnym, z której jasno wynikają ustalenia co do przedmiotu transakcji, jej ceny i sposobu zapłaty,
  • w większości przypadków: także dodatkowy dowód w postaci historii płatności na koncie (choć jako odbiorca zapłaty widnieje portal aukcyjny, a nie konkretny sprzedawca, to przedsiębiorca jest w stanie powiązać płatności z konkretnymi transakcjami),

są wystarczające, by wykazać cenę nabycia przedmiotu używanego i mogą być podstawą do obliczenia marży, o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT.

Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »

Wymagane jest prowadzenie rzetelnej ewidencji

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zauważył, że zastosowanie szczególnej procedury opodatkowania, jaką jest procedura VAT-marża, nie jest uzależnione od podania danych personalnych zbywców towarów używanych (osób fizycznych niebędących podatnikami podatku VAT). Od podatnika, który chce stosować szczególną procedurę opodatkowania polegającą na opodatkowaniu marży wymagane jest natomiast prowadzenie rzetelnej ewidencji, zawierającej w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży.

Skoro podatnik prowadzi ewidencję zakupu towarów, których dotyczy wniosek o interpretację, i na podstawie tej ewidencji oraz na podstawie innych posiadanych dokumentów może określić podstawę opodatkowania (a więc kwotę marży, stanowiącą różnicę między kwotą sprzedaży, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku), to do sprzedaży tych towarów może stosować procedurę VAT-marża, określoną w art. 120 ust. 4 ustawy.

Kwotą nabycia jest wyłącznie wynagrodzenie zapłacone sprzedawcy

Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL1-3.4012.162.2025.1.MR z 9 maja 2025 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej artykułów autora

tytuł artykułu: Brak umowy nie jest przeszkodą