
Faktura na dwoje, ale żona może odliczyć cały VAT
Gdy faktura na silos zbożowy została wystawiona na dwoje małżonków, ale tylko żona będzie go wykorzystywać w swojej działalności gospodarczej, to kobiecie przysługuje prawo do odliczenia całości VAT naliczonego - potwierdził Dyrektor KIS.
Podatniczka jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług w związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego i nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego jako rolnik ryczałtowy. Jej mąż nie prowadzi działalności gospodarczej ani nie jest podatnikiem VAT. Pomiędzy małżonkami istnieje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej. Małżonkowie kupili silos zbożowy służący do magazynowania zboża pochodzącego z ich gruntów (te grunty są częściowo własnością żony, częściowo - męża, a częściowo - wspólne). Silos będzie wykorzystywany jedynie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT w ramach prowadzonej przez podatniczkę działalności gospodarczej, jednak na fakturze zakupu umieszczone zostały zarówno dane działalności gospodarczej podatniczki, jak i dane jej męża. Podatniczka jest zdania, że nie powinno to być przeszkodą do odliczenia przez nią pełnej sumy VAT wykazanej na tej fakturze. Ponieważ urząd skarbowy nie rozstrzygnął jednoznacznie jej wątpliwości, wystąpiła o indywidualną interpretację w tej sprawie.
Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »
Współwłasność małżeńska nie pozbawia prawa do odliczenia podatku
W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że istotą wspólności majątkowej małżeńskiej jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej). Z kolei na gruncie ustawy o VAT małżeństwo nie ma statusu podatnika. Jednak gdy jedno z małżonków, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, jest czynnym podatnikiem VAT, pozbawienie go prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego z faktury wystawionej na oboje małżonków, gdy nabycie ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, naruszałoby zasadę neutralności - a więc fundamentalną zasadę obowiązującą w podatku od towarów i usług.
Odnosząc to do sytuacji opisanej we wniosku Dyrektor KIS uznał, że skoro silos do magazynowania zboża został nabyty z zamiarem dokonywania czynności opodatkowanych wykonywanych w ramach prowadzonej przez podatniczkę działalności gospodarczej, z tytułu której jest ona czynnym podatnikiem podatku VAT i do takich czynności jest wykorzystywany, to na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy podatniczce przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury dokumentującej jego zakup - pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.
Świadczenie usług przez męża nie wpływa na limit zwolnienia z VAT żony
Źródło: indywidualna interpretacja 0113-KDIPT1-3.4012.159.2025.1.ALN z 17 kwietnia 2025 r.