
Komputer i biuro dla współpracowników bez VAT
Bezpłatne udostępnienie samozatrudnionym współpracownikom telefonów, komputerów oraz przestrzeni biurowej i magazynowej w celu realizacji umowy o współpracy nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT - potwierdził Dyrektor KIS.
Spółka zajmująca się sprzedażą i serwisem samochodów zawiera umowy o współpracy z osobami fizycznymi prowadzącymi indywidualne działalności gospodarcze, które świadczą usługi na rzecz spółki. Aby współpracownicy mogli poprawnie wykonywać zobowiązania wynikające z zawartych umów, spółka wyposaża ich nieodpłatnie w telefony, sprzęt komputerowy oraz karty dostępu do infrastruktury spółki. Właścicielem tych urządzeń pozostaje spółka, zaś współpracownicy mogą z nich korzystać tylko w celu świadczenia usług na jej rzecz. Z zawartych umów wynika także, iż wartość należnego współpracownikowi wynagrodzenia uwzględnia fakt udostępniania mu tych urządzeń i infrastruktury biurowej/warsztatowej w celu wykonywania usług (wynagrodzenie byłoby odpowiednio wyższe, gdyby spółka nie zapewniała tych świadczeń). Spółka wystąpiła o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że w tych okolicznościach nieodpłatne udostępnienie infrastruktury biurowej/warsztatowej oraz pakietu urządzeń nie będzie świadczeniem usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, i że w konsekwencji nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »
Nieodpłatne świadczenie usług jest opodatkowanie w wyjątkowych sytuacjach
We wniosku spółka argumentowała, że dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie. W pewnych, ściśle określonych przypadkach, definicję odpłatnego świadczenia usług spełnia również nieodpłatne świadczenie usług. I tak, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się:
- użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych,
- nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
W sytuacji, której dotyczy wniosek o interpretację, udostępnienie współpracownikom składników majątkowych wpisuje się w cel prowadzonej działalności gospodarczej, w wyniku zawarcia umowy nie dochodzi do przeniesienia ich własności na rzecz wykonawcy, nie jest on również uprawniony do swobodnego dysponowania udostępnionymi przedmiotami. Dlatego, zdaniem wnioskodawcy, czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z tym stanowiskiem i odstąpił od uzasadnienia prawnego swojej oceny.
Koszty ogólne także dają prawo do odliczenia VAT
Źródło: indywidualna interpretacja 0113-KDIPT1-2.4012.2.2025.3.PRP z 18 marca 2025 r.