Koszty ogólne także dają prawo do odliczenia VAT

Koszty ogólne także dają prawo do odliczenia VAT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zajmował się skargą na indywidualną interpretację, która została wydana na wniosek spółki planującej zatrudnianie obcokrajowców, w szczególności w obszarze outsourcingu procesowego oraz pracy tymczasowej. Spółka, która jest zarejestrowanym, czynnym płatnikiem VAT, planuje regularne ponoszenie wydatków na wynajem mieszkań dla tych pracowników. W tym celu będzie nabywać usługi udostępniania lokali mieszkalnych od wyspecjalizowanej w tym firmy. Mieszkania będą następnie nieodpłatnie udostępniane pracownikom na czas realizacji zleceń dla klientów, m.in. z sektora logistyki i produkcji. Spółka wystąpiła o indywidualną interpretację, aby potwierdzić swoje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie usług udostępniania lokali. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że skoro mieszkania będą udostępniane pracownikom nieodpłatnie, to wydatki, o których mowa we wniosku, nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (a więc takich, których następstwem jest określenie podatku należnego). To oznacza, że nie będzie spełniony warunek, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, a w konsekwencji wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku.

Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »

Brak konkretnej transakcji opodatkowanej nie pozbawia automatycznie prawa do odliczenia VAT

Inaczej na tę sprawę spojrzał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Sąd wskazał, że z literalnego brzmienia przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT wynika, iż dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego istotne jest wykorzystywanie zakupionych towarów i usług do wykonywanych przez podatnika czynności opodatkowanych. Jednak w orzecznictwie ukształtował się pogląd, zgodnie z którym brak konkretnej transakcji opodatkowanej nie musi prowadzić do utraty prawa do odliczenia VAT. Gdy tzw. koszty ogólne stanowią element cenotwórczy produktów podatnika, pozostając w ten sposób w pośrednim związku z jego opodatkowaną działalnością gospodarczą, prawo do odliczenia z tytułu tych zakupów (wydatków) powinno przysługiwać podatnikowi w takim zakresie, w jakim jego ogólna działalność daje prawo do odliczenia VAT.

W analizowanej sytuacji lokale mieszkalne nie są wynajmowane przez spółkę z zamiarem prowadzenia działalności w postaci ich nieodpłatnego udostępniania, tylko w celu zapewnienia pracownikom (zleceniobiorcom) warunków do podejmowania pracy na rzecz innych podmiotów, zaś wynagrodzenie z tego tytułu jest źródłem przychodów z działalności spółki. Zdaniem Sądu poniesienie wydatków na najem lokali dla pracowników (zleceniobiorców) wpływa na uzyskanie obrotu opodatkowanego VAT, spółka powinna mieć więc prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z ich poniesieniem.

Restauracja pracownicza a zwrot VAT

Źródło: wyrok WSA w Gdańsku I SA/Gd 880/24 z 19 lutego 2025 r., indywidualna interpretacja 0112-KDIL1-3.4012.265.2024.2.MR z 23 sierpnia 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej artykułów autora

tytuł artykułu: Koszty ogólne także dają prawo do odliczenia VAT