
Najem prywatny nie jest celem osobistym
Wycofanie z działalności gospodarczej domków letniskowych i przeznaczenie ich na najem prywatny nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - wynika z indywidualnej interpretacji
Podatnik będący czynnym podatnikiem VAT prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest wynajem krótkoterminowy domków letniskowych położonych w ośrodku wypoczynkowym nad morzem. Domki te przedsiębiorca wybudował na gruncie będącym jego własnością, a następnie wykończył i wyposażył. Przy budowie i wyposażaniu domków poniósł nakłady, z tytułu których przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Obecnie przedsiębiorca zamierza zamknąć jednoosobową działalność gospodarczą, zrezygnować z prowadzenia ośrodka i w ramach najmu prywatnego wynająć cały ośrodek zewnętrznemu podmiotowi, który będzie w nim prowadził działalność gospodarczą. Jednocześnie podatnik zamierza pozostać podatnikiem VAT czynnym w związku z najmem ośrodka.
Podatnik jest zdania, że wycofanie składników majątkowych z działalności gospodarczej i przeznaczenie ich na najem prywatny, który w dalszym ciągu będzie realizowany jako czynność opodatkowana podatkiem od towarów i usług, będzie neutralne podatkowo w rozumieniu przepisów ustawy VAT (a więc ta czynność nie spowoduje obowiązku zapłaty VAT). Aby uzyskać potwierdzenie tego stanowiska, wystąpił o indywidualną interpretację.
Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »
Ustawa o VAT definiuje najem i dzierżawę jako działalność gospodarczą
W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że choć co do zasady opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług, to ustawodawca zrównał niektóre czynności wykonywane przez podatników nieodpłatnie z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Do tych czynności zalicza się m.in. nieodpłatnie przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele osobiste, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów. Jednak równocześnie zauważył, że ustawa o VAT definiuje pojęcie działalności gospodarczej znacznie szerzej niż ustawa Prawo przedsiębiorców. W świetle przepisów ustawy o VAT działalnością gospodarczą jest każda czynność najmu czy dzierżawy niezależnie od tego, czy wynajmujący działalność tę zarejestrował, czy nie i niezależnie od tego, czy przedmiot najmu (dzierżawy) stanowi środek trwały.
Należy więc uznać, że w sytuacji opisanej we wniosku podatnik, mimo wyrejestrowania działalności gospodarczej, nadal będzie prowadził działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT i nadal będzie czynnym podatnikiem VAT, nie dojdzie więc do przeznaczenia składnika majątku na cele osobiste. W konsekwencji przepis o opodatkowaniu przekazania składnika majątku na cele osobiste nie znajdzie tu zastosowania.
Najem prywatny może pozbawiać prawa do zwolnienia podmiotowego z VAT
Źródło: indywidualna interpretacja 0114-KDIP4-2.4012.84.2025.1.AA z 1 kwietnia 2025 r.