
Odliczenie VAT jest możliwe przed rozpoczęciem świadczenia usług
Aby skorzystać z prawa do odliczenia VAT podatnik nie musi czekać, aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej - wynika z indywidualnej interpretacji.
Podatnik zamierza kupić apartament i przeznaczyć go na wynajem krótkoterminowy. Kolejnych płatności będzie dokonywał zgodnie z harmonogramem załączonym do aktu notarialnego, a po każdej z nich sprzedawca będzie wystawiał mu fakturę VAT (ze stawą podatku 23%). Odbiór lokalu ma nastąpić do końca roku 2026, natomiast rozpoczęcie działalności opodatkowanej (wynajmu) podatnik zaplanował na pierwszą połowę roku 2027. Mężczyzna nie prowadzi działalności gospodarczej ani nie planuje jej zakładać. Chce natomiast zarejestrować się jako czynny podatnik VAT. W związku ze swoimi planami wystąpił o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej (w rozumieniu ustawy o PIT) będzie miał prawo do odliczania naliczonego podatku VAT oraz dowiedzieć się, kiedy będzie mógł dokonywać tych odliczeń - po dokonaniu każdej wpłaty wynikającej z harmonogramu czy dopiero po zapłaceniu pełnej ceny za apartament.
Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »
Najem jest działalnością gospodarczą dla celów VAT
W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zauważył, że wykorzystanie nieruchomości do świadczenia usługi najmu wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT definicję działalności gospodarczej. Czynność ta podlega więc opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie ma przy tym znaczenia, czy najem jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dyrektor KIS przypomniał następnie, że aby, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, możliwe było obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, tego odliczenia musi dokonywać podatnik podatku od towarów i usług, zaś towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. To prawo nie jest uzależnione od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczy, aby z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług wynikało, że zakupy są dokonane w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej. Podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia, nie musi czekać, aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. W konsekwencji wnioskodawca, o ile zarejestruje się jako czynny podatnik VAT, będzie mógł odliczyć podatek VAT zawarty w fakturach dokumentujących dokonanie każdej wpłaty.
Były podatnik VAT ma prawo do korekty
Źródło: indywidualna interpretacja 0114-KDIP1-3.4012.778.2024.2.MPA z 28 lutego 2025 r.