Sprzedaż roślin z domowej uprawy korzysta ze zwolnienia z VAT

Sprzedaż roślin z domowej uprawy korzysta ze zwolnienia z VAT

Podatnik sprzedający rośliny wyhodowane w domu ma status rolnika ryczałtowego, może korzystać ze zwolnienia z VAT, nie musi wystawiać faktur ani prowadzić ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług - wynika z indywidualnej interpretacji.

Podatnik nieprowadzący pozarolniczej działalności gospodarczej zajmuje się uprawą roślin ozdobnych. Rośliny do kolekcji pozyskuje od sprzedawców indywidualnych oraz firm, w tym od dostawców z zagranicy. Rośliny są u niego przechowywane minimum przez miesiąc w celu dalszego rozmnożenia, następne są dzielone na mniejsze, a ich nadwyżka - sprzedawana. Podatnik nie posiada gruntów rolnych, nie planuje też rejestrować się jako podatnik VAT czynny. Podatnik wystąpił o indywidualną interpretację, aby uzyskać potwierdzenie, że:

  • jego działalność jest działalnością rolniczą w rozumieniu art. 2 pkt 15 ustawy o VAT,
  • osiąganie przez niego przychody podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT bez względu na wielkość sprzedaży, nie ma więc obowiązku wystawiania faktur VAT ani prowadzenia ewidencji sprzedaży,
  • ma status rolnika ryczałtowego w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy o VAT.
Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »

Zwolnienie dla rolników ryczałtowych na charakter przedmiotowo-podmiotowy

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że na gruncie ustawy o VAT działalność rolnicza mieści się w pojęciu działalności gospodarczej. Podmioty prowadzące działalność gospodarczą są zaś, co do zasady, podatnikami podatku od towarów i usług. Ustawodawca umożliwia jednak zastosowanie zwolnień podatkowych. I tak na przykład, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. Z kolei zgodnie z treścią art. 2 pkt 19 ustawy, rolnikiem ryczałtowym jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, z wyjątkiem rolników zobowiązanych na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Analizując sytuację opisaną we wniosku Dyrektor KIS wskazał, że, zgodnie z art. 2 pkt 15 ustawy, przez działalność rolniczą rozumie się m.in. produkcję roślin ozdobnych. W konsekwencji wnioskodawca spełnia definicję rolnika ryczałtowego, dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, o którym mowa w art. 2 pkt 19 ustawy - o ile nie dokona dobrowolnie rejestracji jako podatnik VAT czynny z działalności rolniczej ani nie będzie zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Z kolei, zgodnie z art. 117 ustawy, rolnik ryczałtowy w zakresie prowadzonej działalności rolniczej dostarczający produkty rolne jest zwolniony z obowiązku wystawiania faktur, prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług, składania w deklaracji podatkowych i dokonania zgłoszenia rejestracyjnego. Stanowisko wnioskodawcy jest więc prawidłowe we wszystkich punktach.

Hodowla pająków i jaszczurek bez podatku

Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL1-2.4012.656.2024.2.DS z 28 marca 2025 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej artykułów autora

tytuł artykułu: Sprzedaż roślin z domowej uprawy korzysta ze zwolnienia z VAT