Sprzedaż wysyłkowa przy zapłacie gotówką kurierowi bez kasy fiskalnej

Sprzedaż wysyłkowa przy zapłacie gotówką kurierowi bez kasy fiskalnej

Fakt, że nabywca zapłaci kurierowi gotówką za dostarczony towar, nie pozbawia sprzedawcy prawa do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej. Warunkiem jest jednak, by zapłata trafiła do sprzedawcy w formie bezgotówkowej - wynika z indywidualnej interpretacji.

Spółka zarejestrowana jako czynny podatnik VAT zajmuje się wysyłkową sprzedażą gier i zabawek. Jej klientami są głównie osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Spółka przyjmuje od klientów wyłącznie płatności bezgotówkowe (za pośrednictwem platform płatniczych) i korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania transakcji przy użyciu kasy rejestrującej.

W związku z pytaniami od klientów spółka planuje wprowadzenie płatności za pobraniem realizowanych przez firmę kurierską. W tym rozwiązaniu kurier będzie przyjmował od nabywcy płatność gotówką lub kartą, a środki będą następnie trafiały na rachunek bankowy magazynu, który współpracuje przy dystrybucji towarów spółki. Raz w tygodniu magazyn będzie przelewał pieniądze na rachunek bankowy spółki, zaś raz w miesiącu - przesyłał jej zbiorcze zestawienie płatności za pobraniem (a w nim takie informacje, jak wpłacone kwoty, numery przesyłek i numery zamówień). Dodatkowo platforma sklepu internetowego spółki przechowuje informacje o każdym zamówieniu, możliwa jest więc pełna identyfikacja każdej transakcji. Spółka jest zdania, że stosując taką metodę przyjmowania płatności nadal będzie miała prawo do korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących. Aby to potwierdzić, wystąpiła o indywidualną interpretację.

Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »

Sprzedawca otrzymuje należność przelewem, a każdą transakcję można zidentyfikować

DW interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał ogólną zasadę, wyrażoną w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którą podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Wyjątki od niej zostały wymienione w załączniku do Rozporządzenia Ministra Finansów z 17 grudnia 2024 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
W pozycji 41 tego załącznika wskazano dostawę towarów pocztą lub przesyłkami kurierskimi, jeżeli dostawca towaru otrzymuje w całości zapłatę za wykonaną czynność w jeden ze wskazanych sposobów (m.in. na rachunek bankowy), zaś z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana. Dodatkowo przedmiotem sprzedaży nie mogą być towary, o których mowa w § 4 ust. 1 rozporządzenia. Z treści wniosku wynika, że planowany przez spółkę nowy model sprzedaży spełnia wszystkie te warunki. Spółka będzie więc wciąż mogła korzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy rejestrującej.

Każdy oddział prowadzący sprzedaż musi być wyposażony w kasę fiskalną

Źródło: indywidualna interpretacja 0113-KDIPT1-3.4012.42.2025.2.ALN z 24 marca 2025 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej artykułów autora

tytuł artykułu: Sprzedaż wysyłkowa przy zapłacie gotówką kurierowi bez kasy fiskalnej