Brak podatku należnego uniemożliwia odliczenie VAT

Brak podatku należnego uniemożliwia odliczenie VAT

Przedsiębiorca nie odliczy podatku VAT od nakładów poniesionych na utworzenie i wyposażenie miejsca opieki dziennej dla dzieci do lat 3 - wynika z indywidualnej interpretacji.

O indywidualną interpretację wystąpił czynny podatnik VAT, który dotąd świadczył tylko usługi opodatkowane podatkiem VAT. Podatnik poszerzył jednak działalność o opiekę dzienną nad dziećmi. W związku z tym otrzymał dofinansowanie - w kwocie netto - na utworzenie, wyposażenie i prowadzenie klubu dla dzieci do lat 3. Inwestycja jest prowadzona w budynku, który jest środkiem trwałym Pana firmy. W ramach tego projektu podatnik ponosi wydatki na remont i dostosowanie dla potrzeb klubu dziecięcego budynku, który jest środkiem trwałym jego firmy. Towary i usługi nabyte w ramach utworzenia i wyposażenia klubu dziecięcego będą wykorzystywane wyłącznie do czynności zwolnionych z opodatkowania, do jakich zalicza się opieka dzienna nad dziećmi do lat 3.

Pierwsza transza dofinansowania wpłynęła w sierpniu 2024 r. Od tej pory podatnik dokonuje zakupów dokumentowanych fakturami VAT, na których widnieje nazwa i NIP jego firmy. Wnioskodawca jest zdania, że ze względu na posiadanie statusu czynnego podatnika VAT jest uprawniony do odliczenia podatku VAT naliczonego od nakładów poniesionych na utworzenie i wyposażenie klubu dziecięcego.

Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »

Wydatki nie mają związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych

Z takim stanowiskiem nie zgodził się jednak Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który przypomniał, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje, gdy spełnione są dwa warunki:

  • odliczenia dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług’
  • towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a więc takich, których następstwem jest określenie podatku należnego.

W analizowanej sprawie jeden z tych warunków nie został spełniony, gdyż podatnik nie wykonuje czynności opodatkowanych, z którymi nakłady poniesione na utworzenie i wyposażenie klubu dziecięcego byłyby związane. Zakupy poczynione w ramach projektu zostały dokonane wyłącznie na potrzeby klubu dziecięcego, świadczącego usługi edukacyjne zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy.

Ochotnicza Straż Pożarna bez prawa do odliczenia VAT

Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL3.4012.670.2024.2.NW z 4 listopada 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej