Ceny transferowe należy stosować także przy nieformalnych powiązaniach
O powiązaniu podmiotów świadczą nie tylko formalne uprawnienia do podejmowania decyzji w ich imieniu, ale także faktyczna zdolność do wpływania na te decyzje - wynika z indywidualnej interpretacji.
Dwie osoby fizyczne posiadają po 37,5% udziałów każda w spółce kapitałowej i pełnią w niej funkcje prezesa i wiceprezesa Te same dwie osoby posiadają też po 29,5% udziałów każda w innej spółce - i wchodzą w skład jej Rady Nadzorczej. Spółki są więc podmiotami powiązanymi w rozumieniu w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Pierwsza ze spółek udzieliła finansowania w formie pożyczki członkowi zarządu drugiej ze spółek, który:
- nie posiada udziałów w żadnym z tych podmiotów,
- nie jest pracownikiem pierwszej ze spółek,
- nie pozostaje w związku małżeńskim, stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa z podmiotami powiązanymi z pierwszą ze spółek.
Pożyczkodawca wystąpił o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że taka transakcja pożyczki nie jest transakcją między podmiotami powiązanymi, dlatego nie dotyczą jej przepisy o cenach transferowych.
Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »
Faktyczny wpływ na podejmowane decyzje świadczy o powiązaniu podmiotów
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z tym stanowiskiem. W interpretacji wskazał, że jedną z przesłanek decydujących o tym, jakie podmioty należy uznawać za powiązane, jest, zgodnie z art. 11a ust. 2 ustawy o CIT, faktyczna zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości. Nie chodzi tu wyłącznie o uprawnienia o charakterze formalnym (np. udział w zarządzie bądź radzie nadzorczej), ale również o faktyczny wpływ na kształtowanie decyzji gospodarczych lub kontrolę powiązanego podmiotu.
Z opisu analizowanej sprawy wynika, że pożyczkobiorca posiada formalne uprawnienia do wpływania na decyzje gospodarcze podmiotu powiązanego z pożyczkodawcą. Ze względu na powiązanie obu spółek pożyczkobiorca ma także rzeczywistą możliwość wpływu na pożyczkodawcę. Dlatego, w ocenie Dyrektora KIS, strony umowy pożyczki są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT. Mają więc do niej zastosowanie przepisy o cenach transferowych.
Firmy małżonków są odrębnymi podmiotami gospodarczymi
Źródło: indywidualna interpretacja 0114-KDIP2-2.4010.194.2024.1.RK z 19 czerwca 2024 r.