Doradza na zlecenie powiatu -  nie zapłaci VAT

Doradza na zlecenie powiatu - nie zapłaci VAT

Świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej i porad obywatelskich na zlecenie powiatu bądź stowarzyszenia nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT - wynika z indywidualnej interpretacji.

Podatniczka w ramach działalności gospodarczej prowadzi kancelarię radcy prawnego, świadcząc usługi prawnicze na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz przedsiębiorców. Jest czynnym podatnikiem VAT, a usługi swoim klientom dokumentuje fakturami VAT lub rachunkami, w zależności od statusu klienta. Podatniczka świadczy też, na podstawie umowy zawartej z powiatem, nieodpłatną pomoc prawną oraz udziela nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego (nieodpłatne poradnictwo obywatelskie nie jest tożsame z działalnością prawniczą). Podobną umowę na świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej podatniczka zawarła ze stowarzyszeniem. Jej wynagrodzenie jest ustalone przez powiat i stowarzyszenie na podstawie przepisów ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości.

Obecnie podatniczka dokumentuje świadczone usługi, wystawiając fakturę VAT powiatowi bądź stowarzyszeniu. Na fakturach uwzględnia VAT należny i rozlicza w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Ma jednak wątpliwość, czy świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego powinna traktować świadczenie usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i czy w związku z tym te usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Wystąpiła w tej sprawie o indywidualną interpretację.

Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »

Wyróżnikiem działalności gospodarczej jest odpowiedzialność wobec osób trzecich

W interpretacji Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej powołał się na przepis art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, zgodnie z którym za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności wskazanych w art. 13 pkt 2-9 ustawy o PIT, o ile pomiędzy zlecającym wykonanie i wykonującym zlecone czynności istnieją więzy tworzące stosunek prawny w zakresie:

  • warunków wykonywania tych czynności,
  • wynagrodzenia,
  • odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Ponieważ w zasadzie każdy stosunek prawny o charakterze odpłatnym, istniejący pomiędzy podmiotem zlecającym wykonanie danej czynności a podmiotem, który daną czynność wykonuje, określa wynagrodzenie oraz przynajmniej podstawowe warunki wykonywania czynności, należy uznać, że to odpowiedzialność zlecającego wobec osób trzecich jest czynnikiem, który na gruncie ustawy o VAT odróżnia prowadzenie działalności gospodarczej od innego rodzaju aktywności zawodowej.

Analizując okoliczności opisane we wniosku Dyrektor KIS wskazał, że podatniczka:

nie ponosi gospodarczego ani ekonomicznego ryzyka w związku z wykonywaniem czynności na podstawie umów zawartych z powiatem i stowarzyszeniem,

do wykonywania czynności wykorzystuje lokal i infrastrukturę zapewnioną przez powiat i stowarzyszenie,

nie ma wpływu na wysokość wynagrodzenia, które zostało narzucone przez powiat i stowarzyszenie, a wynagrodzenie to stanowi przychód, o którym mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o PIT,

nie wyraża i nie będzie wyrażała oświadczeń woli w imieniu i na rzecz powiatu ani stowarzyszenia,

w zawartych umowach nie ma postanowień o odpowiedzialności wobec osób trzecich, a tę odpowiedzialność ponoszą powiat i stowarzyszenie.

To oznacza, że spełnione są kryteria wyłączające świadczenie usług objętych umowami z powiatem oraz stowarzyszeniem z czynności podlegających ustawie o VAT. Świadczenie usług bezpłatnej pomocy prawnej oraz bezpłatnego poradnictwa obywatelskiego nie stanowi więc wykonywanej samodzielnie działalności gospodarczej. W efekcie wnioskodawczyni nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tego tytułu, a wykonywane czynności nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

Sprzedaż elementów kolekcji nie jest działalnością gospodarczą

Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL1-1.4012.616.2024.3.DS z 6 listopada 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej