Dziecko przedsiębiorcy może być jego pełnomocnikiem. Wynagrodzenie dziecka będzie kosztem podatkowym.
Kwoty wypłacane pełnoletniemu dziecku, które pełni funkcję pełnomocnika spółki cywilnej rodziców, mogą być kosztem podatkowym - wynika z indywidualnej interpretacji.
Małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, która zajmuje się świadczeniem usług medycznych jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Małżonkowie ustanowili pełnomocnikiem firmy swoją pełnoletnią córkę i z tego tytułu wypłacają jej ustalone miesięczne wynagrodzenie na rachunek bankowy. Spółka nie jest związana z pełnomocnikiem żadną umową, w szczególności umową o pracę, umową zlecenia lub umową o świadczenie usług. Podstawą działania pełnomocnika jest jedynie treść ustanowionego pełnomocnictwa wraz z określeniem należnego wynagrodzenia.
Wspólnik tej spółki wystąpił o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że kwota wypłacona pełnomocnikowi może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w spółce. Jego zdaniem jest to wydatek, który służy zabezpieczeniu źródła przychodów, a jednocześnie nie został wymieniony w art. 23 ustawy o PIT wśród wydatków niestanowiących kosztów podatkowych.
Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »
Wspólnicy uwzględnią koszty proporcjonalnie do swoich udziałów w zyskach spółki
W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał ogólną zasadę, zgodnie z którą możliwość kwalifikowania wydatku jako kosztu uzyskania przychodów jest uzależniona od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien przewidzieć, że wydatek ten przyczyni się do powstania, zachowania lub zabezpieczenia jego przychodów. Ocena wymaga też uwzględnienia unormowań art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym ustawodawca wskazał wydatki niestanowiące kosztów podatkowych, nawet jeśli ponoszone są w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Na tej podstawie Dyrektor KIS stwierdził, że wydatki poniesione na wynagrodzenie pełnomocnika mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki. Kwota wypłacona kwota z tytułu pełnomocnictwa może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów wspólników spółki proporcjonalnie do ich udziałów w zyskach spółki. Podkreślił zarazem, że warunkiem koniecznym uznania tego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest jego związek przyczynowy z uzyskaniem przychodów z prowadzonej działalności.
Pełnomocnik z UPL-1 a podpis elektroniczny
Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL2-2.4011.408.2024.1.IM z 9 lipca 2024 r.