Od rabatu udzielonego przy zakupie poleasingowego auta należy zapłacić składki ZUS

Od rabatu udzielonego przy zakupie poleasingowego auta należy zapłacić składki ZUS

Kupując od pracodawcy nowe towary po cenie niższej niż rynkowa pracownik nie zapłaci składek ZUS od odniesionej dzięki temu korzyści. Jednak już zakup poleasingowego auta z rabatem udzielonym przez pracodawcę nie korzysta z takiej preferencji - wynika z decyzji ZUS w Gdańsku.

Spółka planuje wykupienie z leasingu samochodów, użytkowanych dotąd przez pracowników, z wyraźnym przeznaczeniem, by odsprzedać je tym pracownikom. Zamierza też wprowadzić do regulaminu wynagradzania zapisy pozwalające pracownikom wykupić te pojazdy na preferencyjnych zasadach (po cenie niższej od ceny wykupu). W związku ze sprzedażą samochodów po cenie niższej niż rynkowa, po stronie pracowników powstanie przychód ze stosunku pracy, odpowiadający różnicy między ceną rynkową a ceną zapłaconą przez pracownika, podlegający opodatkowaniu. Spółka jest natomiast zdania, że taki przychód nie będzie stanowił podstawy wymiaru składek pracownika na ubezpieczenie społeczne. Wystąpiła więc z wnioskiem do ZUS o wydanie interpretacji indywidualnej w tej sprawie. We wniosku powołała się na § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wynika z niego, że podstawy wymiaru składek nie stanowią m.in. korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług. Zdaniem spółki, w opisywanej sytuacji wszystkie przesłanki przewidziane w tym przepisie zostaną spełnione.

Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »

Składnik wyposażenia pracodawcy traktowany inaczej niż nowy towar

Gdański Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych uznał jednak, że nie zawsze i nie w każdym przypadku daną korzyść można wyłączyć z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, “choćby teoretycznie zostały spełnione przesłanki” wynikające z przepisu wspomnianego rozporządzenia. ZUS wskazał, że czym innym jest udostępnienie pracownikom przez pracodawcę po cenach niższych niż detaliczne określonych usług i nowych towarów w tym celu zakupionych przez pracodawcę, a czym innym - odsprzedaż składników wyposażenia pracodawcy. Wartość świadczenia w postaci odsprzedaży pracownikom używanych aut poleasingowych opisanych we wniosku nie będzie podlegać wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne - uznał ZUS.

ZUS nie może obniżyć przedsiębiorcy podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych

Źródło: Decyzja nr 383 z 7 sierpnia 2024 r. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku (sygn DI/100000/43/698/2023)

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej