Ochotnicza Straż Pożarna bez prawa do odliczenia VAT

Ochotnicza Straż Pożarna bez prawa do odliczenia VAT

Ochotnicza Straż Pożarna nie odliczy VAT z faktur dokumentujących zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego i sprzętu ochrony indywidualnej strażaków - potwierdził Dyrektor KIS.

Ochotnicza Straż Pożarna ma status stowarzyszenia i jest czynnym płatnikiem VAT. Jest jednostką włączoną do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a jej podstawową działalnością statutową jest działalność nieodpłatna, w szczególności polegająca na braniu udziału w akcjach ratowniczych. OSP prowadzi też działalność odpłatną, polegającą na wynajmie gruntu pod maszt telekomunikacyjny. Z tego tytułu wystawia faktury i odprowadza należny podatek VAT.

Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »

Sprzęt będzie służył do działalności niepodlegającej opodatkowaniu

OSP wystąpiła do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o dofinansowanie do zakupu sprzętu ratowniczo-gaśniczego i sprzętu ochrony indywidualnej strażaków. Ponieważ warunkiem uzyskania dofinansowania jest przedłożenie interpretacji indywidualnej potwierdzającej brak możliwości odliczenia podatku od towarów i usług od dofinansowanych zakupów, złożyła wniosek o taką interpretację. We wniosku wyraziła pogląd, że skoro zakupiony sprzęt będzie służył zgodnie ze statutem OSP do działalności ratowniczo-gaśniczej, a więc do działalności niepodlegającej opodatkowaniu, a nie do prowadzenia działalności gospodarczej ubocznej, to OSP nie będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego, mimo że jest czynnym podatnikiem VAT. Odliczenie jest możliwe, gdy występuje związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny. Tymczasem w analizowanej sprawie takiego związku nie ma. Dyrektor KIS zgodził się z tym stanowiskiem.

Sprzedaż cegiełek w zamian za darowiznę nie podlega VAT

Źródło: indywidualna interpretacja 0113-KDIPT1-1.4012.124.2024.1.MG z 11 kwietnia 2024 r.