System rezerwacyjny to nie system do sprzedaży produktów

System rezerwacyjny to nie system do sprzedaży produktów

O tym, czy podatnik uznany za operatora platformy internetowej decydować może fakt pośrednictwa przy płatnościach czy też zamieszczania ofert na wspólnej przestrzeni. Jeśli jednak podatnik oferuje wyłącznie aplikację rezerwacyjną, pozwalającą korzystać z niej w innych miejscach i przestrzeniach, to nie stosuje się do niego obowiązków nakładanych na operatora platformy elektronicznej, wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Podatnik oferuje aplikację do przygotowywania systemu rezerwacji usług hotelowych, którą to jej Użytkownik może umieścić na swojej stronie internetowej, w mediach społecznościowych lub we własnym systemie. System rezerwacyjny oferuje funkcje kalendarza dla Użytkowników wraz z systemem rezerwacji, mających na celu usprawnienie pracy Użytkownika - tzn. obiektu hotelowego lub noclegowego. Nie ma przy tym wspólnej strony internetowej, na której widniałyby ogłoszenia, kalendarze, czy też rezerwacje zamieszczane przez Użytkowników. Każdy Użytkownik we własnym zakresie zarządza systemem rezerwacji i może kreować dostępne w niej funkcjonalności na określonych przez siebie zasadach. Oprogramowanie lub aplikacja każdorazowo udostępniana jest na rzecz jednego Użytkownika (sprzedawcy usług noclegowych) - który następnie korzysta z niej/udostępnia ją indywidualnie kupującym.

Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »

Usługa do sprzedaży to nie nie platforma elektroniczna

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że oprogramowanie lub aplikacja nie jest platformą w rozumieniu art. 75a ust. 1 pkt 12 ustawy ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami . W efekcie nie stosuje się wszystkich konsekwencji co do tego, aby uznawać producenta takiej aplikacji za operatora platformy w rozumieniu art. 75a ust. 1 pkt 10 ustawy.

W efekcie podatnik, który działa w takiej sytuacji nie jako producent strony lub przestrzeni do zawierania ofert, nie jest operatorem. Natomiast bezprzedmiotowym okazują się kwestie tego, czy model biznesowy uzasadnia uznanie go za wyłączonego operatora platformy, czy jest obowiązany do składania informacji o sprzedawcach zgodnie z art. 75b ust. 1 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz czy jest zobowiązany do składania informacji o sprzedawcach zgodnie z art. 75b ust. 4 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami.

Źródło: indywidualna interpretacja 0111-KDSB1-2.4019.1.2024.1.PP z 30 września 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej