
VAT można odliczyć dopiero po dokonaniu zgłoszenia rejestracyjnego
Uprawnienie do odliczenia VAT może nabyć podmiot, który jeszcze nie jest zarejestrowanym podatnikiem. Jednak zrealizować to uprawnienie może jedynie czynny podatnik VAT - wynika z indywidualnej interpretacji.
Spółka z o.o. niebędąca czynnym podatnikiem VAT we wrześniu 2022 r. wyświadczyła usługę doradztwa biznesowego i w okresie wrzesień-grudzień 2022 r. wystawiła za to cztery faktury. Wystawiała też inne faktury: za wynajem lokalu oraz za pośrednictwo sprzedaży w ramach wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług. Początkowo wszystkie faktury sprzedaży w ramach sprzedaży krajowej były wystawiane ze stawką zw, gdyż spółka nie wiedziała, że w związku z dokonaniem sprzedaży usług doradztwa utraciła prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.
Po wykryciu tego błędu w kwietniu 2024 r. spółka złożyła wniosek VAT-R o rejestrację jako czynny podatnik VAT. Wniosek został złożony z datą wrzesień 2022 r., jednak urząd skarbowy odmówił rejestracji podatnika z tą datą i ostatecznie rejestracja nastąpiła w kwietniu 2024 r. Spółka skorygowała też wszystkie faktury sprzedaży z okresu od września 2022 r. do marca 2024 r. - ze stawki zw na stawkę 23%. Uznała bowiem, że skoro dokonała czynności doradztwa biznesowego, udokumentowanej fakturą z września 2022 r., to z chwilą dokonania tej usługi utraciła prawo do posługiwania się stawką zw. Następnie wystąpiła o indywidualną interpretację i we wniosku zajęła stanowisko, iż:
- ma obowiązek złożyć deklaracje VAT począwszy od września 2022 r. do marca 2024 r. i wykazać w nich podatek VAT należny,
- ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w tych deklaracjach o kwotę podatku naliczonego.
Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »
Realizacja prawa do odliczenia podatku jest możliwa dopiero po rejestracji
Z ustawy o VAT nie wynika, aby do nabycia uprawnienia do odliczenia kwoty podatku naliczonego konieczne było posiadanie statusu podatnika VAT czynnego w momencie otrzymania faktury. Podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status czynnego podatnika VAT. Jego realizacja następuje poprzez złożenie deklaracji podatkowej, wyrażającej wolę skorzystania przez podatnika z prawa do odliczenia. Jednak aby skutecznie zrealizować to uprawnienie, podatnik musi usunąć wszelkie przesłanki negatywne, w tym brak rejestracji, który uniemożliwia identyfikowanie go jako podatnika. Ponieważ spółka została zarejestrowana jako podatnik VAT czynny dopiero od kwietnia 2024 r., nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, z faktur wystawionych w okresie od września 2022 r. do marca 2024 r. Aby móc zrealizować to prawo, podatnik powinien skorygować zgłoszenie rejestracyjne VAT-R i wskazać w nim datę faktycznego rozpoczęcia działalności i okres, za jaki złoży pierwszą deklarację VAT. Dyrektor KIS zastrzegł jednak, że to organ podatkowy właściwy dla podatnika decyduje ostatecznie o sposobie rejestracji jako podatnik VAT czynny.
Dyrektor KIS podkreślił też, że gdy spółka, mimo braku rejestracji, zachowywała się jak czynny, zarejestrowany podatnik podatku VAT i wystawiała faktury dokumentujące sprzedaż opodatkowaną podatkiem VAT, to jest zobowiązana do rozliczenia w deklaracjach podatkowych VAT wykazanego w tych fakturach podatku.
Były podatnik VAT ma prawo do korekty złożonych deklaracji
Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL3.4012.17.2025.3.AK z 21 marca 2025 r.