O zwolnieniu z VAT decyduje cel posiadania mieszkania
Spółdzielnia może skorzystać ze zwolnienia z VAT czynności wykonywanych na rzecz spółdzielców i właścicieli mieszkań tylko wtedy, gdy lokale są wykorzystywane na cele mieszkaniowe, a nie wyłącznie do prowadzenia w nich działalności gospodarczej.
Spółdzielnia mieszkaniowa ma w swoich zasobach lokale mieszkalne o statusie spółdzielczego prawa do lokalu oraz lokale z prawem odrębnej własności, które przysługuje zarówno członkom spółdzielni, jak i innym właścicielom. Wśród tych właścicieli są m.in. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby prawne, a spółdzielnia nie wie, jaki jest cel posiadania przez nich mieszkań. Spółdzielnia korzysta ze zwolnienia przedmiotowego opisanego w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT i opodatkowuje czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni oraz właścicieli mieszkań niebędących członkami spółdzielni stawką “zw” (zwolniony). Wystąpiła jednak o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że jest to uprawnione również wtedy, gdy właścicielem mieszkania jest podmiot gospodarczy, a spółdzielnia nie wie, czy lokal jest wykorzystywany na cele mieszkalne, czy na inne cele. We wniosku argumentowała, że we wspomnianym przepisie ustawy o VAT ustawodawca nie nawiązuje do celu posiadania mieszkania, jak ma to miejsce np. w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, mówiącym o najmie.
Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »
Zwolnienie z VAT dotyczy wyłącznie lokali mieszkalnych
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z tym stanowiskiem. Podkreślił, że na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT z podatku zwolnione są wyłącznie czynności, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. W konsekwencji zwolnienie dotyczy wyłącznie czynności związanych z lokalami mieszkalnymi, nie dotyczy natomiast czynności związanych z lokalami użytkowymi.
Jeżeli właściciele, o których mowa we wniosku, nie zamieszkują lokali mieszkalnych, ale prowadzą w nich działalność gospodarczą, to trudno uznać, że przeznaczeniem lokalu jest cel mieszkaniowy. Nie znając sposobu wykorzystania mieszkania przez właściciela, nie można więc zastosować zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT.
Przechowywanie wózków, rowerów lub przetworów jest celem mieszkaniowym
Źródło: indywidualna interpretacja 0111-KDIB3-1.4012.629.2024.1.IK z 6 grudnia 2024 r.