
Zamiar zbycia nieruchomości przesądza o opodatkowaniu transakcji
Nabywanie nieruchomości z intencją, że w przyszłości mogą zostać sprzedane, wykracza poza zakres działalności gospodarczej dozwolonej dla fundacji rodzinnej - wynika z indywidualnej interpretacji.
Fundacja rodzinna zawarła dwie umowy przedwstępne na zakup lokali mieszkalnych. Zakup ma być dokonany w celach inwestycyjnych, a fundacja zamierza wynajmować te nieruchomości. Uzyskane w ten sposób środki mają zostać przeznaczone na dalsze inwestycje. Zarząd fundacji dopuszcza jednak możliwość, że po upływie okresu nie krótszego niż 10 lat fundacja będzie rozważała zbycie tych nieruchomości. Fundacja stoi na stanowisku, że jeśli faktycznie dojdzie do takiej transakcji, to będzie jej przysługiwało zwolnienie podatkowe na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT. Fundacja wystąpiła w tej sprawie o indywidualną interpretację. We wniosku argumentowała, że, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o fundacji rodzinnej, fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą m.in. w zakresie zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia, i korzystać w tym zakresie ze zwolnienia od podatku. Zdaniem wnioskodawców zamiar wynajmowania nieruchomości przez przynajmniej 10 lat ewidentnie pokazuje, że fundacja zamierza nabyć nieruchomości w celach inwestycyjnych, nie zaś w celu dalszej odsprzedaży.
Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »
Docelowym zamiarem fundacji będzie zbycie nieruchomości
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z tym stanowiskiem. Uznał, że jeśli fundacja nabędzie nieruchomości zakładając ich przyszłą sprzedaż, to minie się z celem, jakiemu powinno służyć powołanie fundacji rodzinnej, a więc zabezpieczeniu beneficjentów w długiej perspektywie czasu. Skoro jeszcze przed nabyciem nieruchomości fundacja zakłada, że mogą one zostać sprzedane, a środki uzyskane z ich zbycia będą przeznaczone na dalsze inwestycje, to można uznać, że docelowym zamiarem fundacji będzie zbycie nabytych nieruchomości. Ich wynajmowanie (przed sprzedażą) nie zmienia w istotny sposób tego zamiaru. Najem posiadanych nieruchomości pozwala jedynie zabezpieczyć interesy fundacji przed sprzedażą, jednak na tle wniosku nie wydaje się być docelowym sposobem „zagospodarowania” nieruchomości przez fundację - podkreślił Dyrektor KIS. W konsekwencji uznał, że nabycie nieruchomości, które zostaną sprzedane przez fundację, wykracza poza zakres dozwolonej działalności określonej w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej. Zbycie nieruchomości będzie więc objęte 25% stawką podatku na podstawie art. 24r ust. 1 ustawy o CIT, bowiem działania takie nie mieszczą się w dozwolonym dla fundacji rodzinnej zakresie.
Podatki w praktyce: Śmierć przedsiębiorcy
Źródło: indywidualna interpretacja 0111-KDIB1-2.4010.700.2024.1.DK z 17 stycznia 2025 r.