Kasę trzeba włączyć dopiero wtedy, gdy możliwa jest sprzedaż usługi

Kasę trzeba włączyć dopiero wtedy, gdy możliwa jest sprzedaż usługi

Kasa rejestrująca on-line nie musi być włączona przy wykonywaniu każdej czynności zawodowej. Przedsiębiorca ma obowiązek ją uruchomić dopiero wtedy, gdy istnieje choćby potencjalna możliwość sprzedaży usług - wynika z indywidualnej interpretacji

Przedsiębiorca w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej wykonuje meble na wymiar i świadczy usługi stolarskie. W domu projektuje meble, wytwarza je w wynajmowanym warsztacie i montuje w miejscu wskazanym przez klienta. Należność za usługę otrzymuje w chwili ostatecznej realizacji zamówienia w siedzibie klienta, a sprzedaż rejestruje, korzystając z kasy rejestrującej on-line. Kasę uruchamia, gdy wykonuje czynności zawodowe - gdy projektuje meble lub gdy wychodzi do warsztatu. Jednak włączone urządzenie wyłącza się po 15 minutach bezczynności. Przedsiębiorca wystąpił o indywidualną interpretację, aby uzyskać potwierdzenie, że nie musi ponownie uruchamiać kasy za każdym razem, gdy ta się wyłączy.

Kasy online, usługi gastronomiczne, podatek od sprzedaży detalicznej

Pobierz fillup - przygotuj i wyślij JPK_V7M lub JPK_V7K tak łatwo, jak e‑maila!
W JPKomacie fillup kompleksowo pomożemy Ci w całym procesie - od wystawienia faktury JPK w fillup, przez import do arkusza sprzedaży, weryfikację i wysyłkę online plików JPK_VAT do urzędu skarbowego. Przygotuj i wyślij nowe pliki JPK ewidencji VAT: JPK_V7M i JPK_V7K . Program fillup daje także możliwość konwersji z starego pliku JPK_VAT na plik JPK_V7M lub JPK_V7K.
Pobierz program fillup na komputer i sprawdź »

W interpretacji dyrektor KIS przypomniał przepisy ustawy o VAT, z których wynika, że kasa on-line powinna zapewniać połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas w czasie prowadzenia sprzedaży wymagającej zaewidencjonowania na kasie rejestrującej i że należy przez to rozumieć także gotowość podatnika do dokonania takiej sprzedaży. To oznacza, że jeśli podatnik ma otwarty punkt handlowy, w którym dokonuje sprzedaży np. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, to kasa używana do ewidencjonowania tej sprzedaży powinna być w czasie otwarcia tego punktu połączona z Internetem. Natomiast producent mebli, który wystąpił o interpretację, nie prowadzi sprzedaży w miejscu wykonywania usług. Do sprzedaży dochodzi dopiero w momencie wykonania mebli i ich montażu u klienta. Kasę fiskalną on-line powinien więc mieć włączoną i połączoną z Internetem w czasie, gdy istnieje choćby potencjalna możliwość sprzedaży usług. W omawianej sprawie to oznacza, że kasa on-line musi być włączona i musi mieć zapewnione połączenie z Internetem w chwili otrzymania należności po ostatecznej realizacji zamówienia w siedzibie klienta.

Źródło: indywidualna interpretacja 0114-KDIP1-3.4012.580.2023.1.PRM z 9 listopada 2023 r.