Doradzanie w sprawie procedur ochrony sygnalistów jest opodatkowane VAT
Udzielanie porad, opinii czy wyjaśnień, na podstawie których usługobiorca może podejmować decyzje, mieści się w pojęciu usług doradczych i pozbawia podatnika prawa do zwolnienia z VAT - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.
Do resortu finansów trafiła prośba o wyjaśnienie, czy podmioty świadczące w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej lub na zlecenie usługi związane z wdrożeniem procedury zgłaszania nieprawidłowości i ochrony sygnalisty automatycznie tracą prawo do zwolnienia podmiotowego z VAT. Pytający wskazał, że usługi obejmują m.in. doradztwo w zakresie obsługi zgłoszeń nieprawidłowości oraz pomoc w wyznaczeniu osób do obsługi zgłoszeń od sygnalistów.
Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »
Świadczenie usług doradztwa wyklucza zwolnienie z VAT
W odpowiedzi wskazano, że podatnicy VAT, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 200 tys. zł (proporcjonalnie mniej w przypadku podmiotów rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego), mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku na warunkach wskazanych w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT. Jednak gdy podatnik VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokona czynności, która mieści się w katalogu wyłączeń od tego zwolnienia, zawartym w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT, jest zobowiązany do zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny i rozliczania tego podatku, nawet jeśli nie przekroczył wskazanego limitu kwotowego. Jedną z takich czynności jest (z pewnymi wyjątkami) świadczenie usług doradztwa.
W opinii Ministerstwa Finansów usługi, o których mowa w pytaniu, mogą być objęte wyłączeniem ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Jeśli celem wykonywanych czynności byłoby np. udzielanie porad, opinii czy wyjaśnień, które mogłoby stanowić podstawę do podjęcia decyzji przez usługobiorcę, to tego rodzaju czynności mieszczą się w pojęciu usług doradczych i jako takie pozbawiają podatnika prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w VAT. To, czy w ramach realizowanego świadczenia występuje usługa doradcza, trzeba analizować indywidualnie, z uwzględnieniem treści umowy zawartej między stronami.
Resort finansów przypomniał też, że w przypadku wątpliwości dotyczących usług związanych z wdrożeniem procedury zgłaszania nieprawidłowości i ochrony sygnalisty, podatnik może wystąpić z wnioskiem do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej.
Menedżer opodatkowany inaczej niż doradca
Źródło: Odpowiedź Ministerstwa Finansów z 26 listopada 2024 r. na pytanie dziennikarza