Faktura elektroniczna równa papierowej

Faktura elektroniczna równa papierowej

Fakturą może być nie tylko dokument papierowy, ale również elektroniczny, o ile zawiera wszystkie elementy wskazane w przepisach ustawy o VAT - potwierdził Dyrektor KIS.

Spółka zajmująca się m.in. detaliczną sprzedażą paliw zamierza wprowadzić w punktach sprzedaży możliwość samooobsługowej zapłaty za zakupione paliwo (bądź inny towar lub usługę) z wykorzystaniem aplikacji mobilnej na smartfony. Płatności mobilne mają być dokonywane w sposób spersonalizowany - niezbędne do tego będzie utworzenie konta użytkownika usługi płatności mobilnych oraz zarejestrowanie utworzonego konta w aplikacji mobilnej zainstalowanej w smartfonie. Akceptując regulamin aplikacji, nabywca będzie równocześnie wyrażał zgodę na otrzymywanie faktur dokumentujących sprzedaż w formie pliku PDF (faktura elektroniczna) na adres e-mail podany przy rejestracji konta użytkownika. Spółka wystąpiła o indywidualną interpretację, żeby upewnić się, że wystawienie elektronicznej faktury w formacie PDF i jej przesłanie na adres e-mail podany przez nabywcę można uznać za wydanie faktury nabywcy zgodne z przepisem art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT.

Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »

Fakturę można wystawić w dowolnym formacie elektronicznym

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z tym stanowiskiem. Potwierdził, że przez fakturę rozumie się nie tylko dokument w formie papierowej, ale także w dowolnym formacie elektronicznym, na przykład w formacie PDF, o ile zawiera elementy wymagane przepisami ustawy. W sytuacji opisanej we wniosku nabywca,, akceptując regulamin aplikacji mobilnej, wyraża zgodę na zawarte w tym regulaminie żądanie otrzymywania faktur dokumentujących transakcje sprzedaży w formie pliku PDF przesyłanego na podany przy rejestracji adres e-mail nabywcy. Nabywca dokonując rejestracji konta wskazuje również dane osobowe. Wysłanie faktury w formacie PDF (faktura elektroniczna) na wskazany przez nabywcę adres e-mail zgodnie z jego żądaniem oznacza, że dokument został nabywcy udostępniony (przydzielony) i w odniesieniu do faktury elektronicznej świadczy o tym, że wypełniony został warunek, o którym mowa w art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT, a więc wydano fakturę nabywcy.
Dyrektor KIS podkreślił też, że wystawienie faktury na żądanie nabywcy dotyczyć może wyłącznie osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, natomiast w przypadku podmiotów gospodarczych istnieje obowiązek jej wystawienia.

Do rozliczenia kosztów wystarczą skany faktur

Żródło: indywidualna interpretacja 0113-KDIPT1-3.4012.778.2024.1.MK z 15 listopada 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej