Formalne potwierdzenie kwalifikacji niezbędne do zwolnienia z VAT
Usługi masażu świadczone poza podmiotem leczniczym przez zagraniczny personel nieposiadający kwalifikacji potwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia nie mogą korzystać ze zwolnienia przedmiotowego z VAT - wyjaśnił Dyrektor KIS.
Firma będąca czynnym podatnikiem VAT, niezarejestrowana jako podmiot leczniczy, zamierza świadczyć usługi masażu rehabilitacyjnego i leczniczego. Masaże mają być wykonywane przez zagraniczne masażystki, posiadające certyfikaty potwierdzające ich kwalifikacje wydane w kraju, z którego pochodzą. Masażystki nie posiadają jednak formalnych kwalifikacji honorowanych ani potwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia w Polsce. Ich pracę będzie natomiast nadzorował fizjoterapeuta lub technik masażysta uprawniony do wykonywania świadczeń zdrowotnych w Polsce. Firma wystąpiła o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że opisane we wniosku usługi masażu rehabilitacyjnego i leczniczego będą mogą korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT.
Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »
Zawody technika masażysty i fizjoterapeuty mają status zawodów regulowanych
W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że warunkiem zastosowania zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy jest spełnienie łącznie dwóch przesłanek:
- odnoszącej się do usługodawcy, który musi być osobą wykonującą zawód lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, psychologa lub inny zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej,
- dotyczącej rodzaju świadczonych usług; muszą to być usługi w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.
Niespełnienie choćby jednej z nich sprawia, że zwolnienie nie ma zastosowania.
Zawody technika masażysty oraz fizjoterapeuty mają w Polsce status zawodów regulowanych. Kwalifikacje wymagane do uzyskania technika masażysty zostały wskazane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Z kolei zawód fizjoterapeuty został unormowany w ustawie o zawodzie fizjoterapeuty. Masażystki, o których mowa we wniosku, nie posiadają formalnych kwalifikacji uznawanych w Polsce do wykonywania zawodu fizjoterapeuty ani technika masażysty. Nie są więc uprawnione do wykonywania zawodów medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej. W konsekwencji świadczone przez nie usługi nie będą mogły korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT.
Specjalista medycyny naturalnej zapłaci VAT
Źródło: indywidualna interpretacja 0113-KDIPT1-1.4012.551.2024.2.ŻR z 20 września 2024 r.