Minister Finansów przesuwa wejście KSeF

Minister Finansów przesuwa wejście KSeF

Ministerstwo Finansów poinformowało że w 2024r. nie będzie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Z wypowiedzi ministra finansów Andrzeja Domańskiego wynika, że przesunięcie terminu związane jest z wykryciem problemów, które uniemożliwiają wprowadzenie KSeF w bieżącym roku.

Dla czynnych podatników VAT obowiązkowy KseF miał wejść 01 lipca 2024 roku, dla pozostałych podatników od 01 stycznia 2025 roku. Na konferencji prasowej, która odbyła się 19.01.2024r. Minister Finansów stanowczo wskazał, że nie ma możliwości, aby data ta została utrzymana. Dodał jednocześnie, że w tym roku obowiązkowego KSef na pewno nie będzie, ale konkretna data jego wprowadzenia nie padła.

"Krajowy System e-Faktur (KSeF) jest najważniejszym tematem, nad którym pracujemy od pierwszego dnia mojej obecności w Ministerstwie Finansów. Na mnie jako ministrze spoczywa odpowiedzialność nie tylko za dochody budżetu, ale także za stabilność i przewidywalność prowadzenia działalności gospodarczej. Już wykryliśmy problemy, które – moim zdaniem – uniemożliwiają wprowadzenie KSeF w 2024 r. Problemy dotyczące kodu, funkcjonalności i wydajności systemu" – powiedział na konferencji Andrzej Domański.

Minister Finansów podkreślił, że nie można dopuścić do sytuacji, kiedy polskie firmy nie mogą wystawiać faktur, kiedy stabilność obrotu gospodarczego jest zagrożona. Zastrzegł również, że nie może pozwolić aby doszło do bałaganu, jaki miał miejsce przy wprowadzeniu Polskiego Ładu.

Wypróbuj wystawianie e-faktur bez konsekwencji w KSeF DEMO
Sprawdź działanie Krajowego Systemu e-Faktur wystawiając próbną e-fakturę w programie fillup KSeF DEMO. Zdobądź dostęp do KSeF DEMO, wystaw e-fakturę bez konsekwencji prawnych i sprawdź działanie systemu.
Wystaw próbną e-fakturę w systemie KSeF DEMO już teraz »

Faktury ustrukturyzowane (KSeF)

Minister Finansów wskazał, że jeszcze dzisiaj zostanie ogłoszony przetarg na zewnętrzny audyt systemu, który być może wykaże kolejne potencjalne błędy. Andrzej Domański podkreślił również, że zintensyfikowane będą konsultacje dotyczące systemu, tak aby Krajowy System e-Faktur został wprowadzony „w pełnym współdziałaniu ze środowiskiem przedsiębiorców". Według zapewnień Ministra Finansów data wejścia obowiązkowego KseF zostanie ogłoszona po zakończeniu audytu systemu.

"Chciałbym podkreślić, że KSeF jest potrzeby gospodarce i że będzie wprowadzony. Musimy dbać o dochody budżetu, uszczelniać system podatkowy i dbać o polską gospodarkę. Ale wprowadzenie KSeF nie może zagrażać działalności gospodarczej" – powiedział Andrzej Domański.

Źródło: konferencja prasowa Ministra Finansów z dnia 19.01.2024r.