Świadczenie usług mediacji może być zwolnione z VAT

Świadczenie usług mediacji może być zwolnione z VAT

Mediacja nie jest usługą doradztwa ani usługą prawniczą, dlatego fundacja  prowadząca taką działalność na niewielką skalę może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT - wynika z indywidualnej interpretacji.

Fundacja prowadzi działalność w zakresie szkoleń oraz warsztatów, usług psychoterapeutycznych, konsultacji psychologicznych i wynajmu pomieszczeń w swojej siedzibie. Korzysta przy tym ze zwolnienia podmiotowego z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT (a więc ze względu na fakt, że jej roczna sprzedaż nie przekracza 200 tys. zł). Fundacja zamierza poszerzyć zakres działalności o świadczenie usług mediatora (wykonującego mediacje na zlecenie osób fizycznych) i mediatora sądowego (wykonującego mediacje na skutek postanowienia sądu). Fundacja wystąpiła o indywidualną interpretację, aby dowiedzieć się o konsekwencje tego kroku w podatku VAT. Jak wskazała we wniosku, mediacja nie jest sklasyfikowana wprost w Polskiej Klasyfikacji Działalności, zaś usługi mediacji wykonywane są w ramach PKD 69.10.Z (Działalność prawnicza). Nie są to jednak usługi prawnicze, a faktyczna działalność będzie polegała na usługach w zakresie rozwiązywania konfliktów. Świadczenie usługi mediacji nie stanowi też usługi doradztwa ani arbitrażu. Mediator nie doradza stronom konfliktu ani nie podejmuje żadnej wiążącej decyzji, lecz pomaga stronom w osiągnięciu porozumienia w spornych kwestiach. Fundacja jest więc zdania, że nawet po rozszerzeniu działalności wciąż będzie mogła korzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT - o ile jej roczne przychody nie przekroczą 200 tys. zł.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online

Mediator jest specjalistą do spraw społecznych

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał ogólną zasadę, że ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT nie mogą korzystać m.in. podatnicy świadczący usługi prawnicze oraz podatnicy świadczący usługi w zakresie doradztwa (z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego). Wskazał, że ustawa o podatku od towarów i usług ani przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęcia doradztwa. Należy więc posłużyć się słownikową definicją, zgodnie z którą doradztwo jest udzieleniem fachowych zaleceń, porad. Ustawa nie definiuje takża pojęcia „usługi prawnicze”. Dyrektor KIS odwołał się więc do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług i wskazał, że pod pojęciem usług prawniczych PKWiU rozumie rozmaite czynności związane z doradztwem prawnym. Wreszcie w załączniku do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania zawody mediatora i mediatora sądowego są zaliczone do grupy specjalistów do spraw społecznych, natomiast specjaliści z dziedziny prawa są klasyfikowani jako odrębna grupa. Należy więc przyjąć, że fundacja nie będzie wykonywać czynności wykluczających dalsze korzystanie ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

Zwolnienie lekarza z VAT dotyczy tylko usług medycznych

Źródło: indywidualna interpretacja 0113-KDIPT1-1.4012.277.2024.2.WL z 2 lipca 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej