Nie dopilnowali pracowników, odpowiedzą za VAT z pustych faktur

Nie dopilnowali pracowników, odpowiedzą za VAT z pustych faktur

Niewystarczająca kontrola pracowników wystawiających faktury VAT w imieniu firmy sprawia, że to pracodawca jest zobowiązany zapłacić VAT z wystawionych przez nich pustych faktur - zdecydował Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa, którą zajmował się NSA dotyczyła oszustw, jakich w latach 2010-2014 dopuściła się pracowniczka stacji paliw, wystawiając faktury za sprzedaż paliw na rzecz trzecich podmiotów na podstawie paragonów pozostawionych przez klientów. Umożliwiło im to nieuprawnione odliczenie podatku VAT. Po wykryciu tych działań organ skarbowy określił spółce prowadzącej stację zobowiązanie podatkowe w VAT. Odwołanie od tej decyzji ani skarga do WSA w Lublinie nie przyniosły zmiany tej decyzji.

Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »

Pracodawca musi kontrolować działania pracownika

W 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny, do którego trafiła skarga kasacyjna od wyroku WSA, skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytanie prejudycjalne o sposób interpretacji art. 203 dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. NSA spytał wówczas o sposób postępowania w sytuacji, gdy pracownik, bez zgody i wiedzy pracodawcy, wystawi fałszywą fakturę z wykazanym VAT i danymi pracodawcy jako podatnika: czy do zapłaty VAT zobowiązany jest wówczas podatnik wskazany w treści faktury, czy pracownik, który bezprawnie wystawił dokument i wykazał w nim VAT.

TS UE odpowiedział wówczas (sygn. C-442/22), że - co do zasady - za osobę wykazującą VAT w rozumieniu art. 203 dyrektywy należy uznać pracownika. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pracodawca nie dochował należytej staranności, jaka jest rozsądnie wymagana w celu kontrolowania działań pracownika - wówczas to pracodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku. Natomiast ocena tego, czy działania kontrolne cechowały się należytą starannością, należy do organu podatkowego lub do sądu zajmującego się sprawą.

Wyrokiem I FSK 1212/18 z 3 września 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny skargę kasacyjną oddalił. Uznał bowiem, że pracodawca nie dochował należytej staranności i nie stworzył systemu monitorowania rzetelności procesu wystawiania faktur VAT. Sąd podkreślił, że nawet najlepszy system nadzoru może nie zapobiec wszystkim nadużyciom, jednak gdy taki system istnieje, pracodawcy nie można już zarzucić niedochowania należytej staranności.

Należyta staranność w kontrolowaniu pracownika zwalnia firmę z odpowiedzialności za jego nadużycia

Źródło: wyrok NSA I FSK 1212/18 z 3 września 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej