Odliczenie VAT jest możliwe mimo braku numeru NIP na fakturze
Podatek VAT z faktur bez NIP wystawionych przez dostawców prądu i gazu na osobę prywatną może być odliczony w działalności gospodarczej prowadzonej przez tę osobę - uznał Dyrektor KIS
Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie lokali mieszkalnych osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej. W ramach tej działalności dostarcza do lokali prąd, centralne ogrzewanie i podgrzanie wody. Podatniczka ma umowy z dostawcami prądu i gazu, które zawarła jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Otrzymuje więc faktury za gaz i prąd na swoje imię i nazwisko bez numeru NIP. Nabyte przez nią prąd i gaz służą wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych, a więc sprzedaży najemcom energii elektrycznej, centralnego ogrzewania i podgrzania wody. Przedmiotem późniejszej odsprzedaży jest cała kwota z faktur za prąd i gaz otrzymywanych od dostawców.
Podatniczka wystawia najemcom faktury, w których wyszczególnia w odrębnych pozycjach sprzedaż energii elektrycznej, centralnego ogrzewania i podgrzania wody - kwoty netto i VAT w wysokości 23%. Podatniczka jest zdania, że ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w fakturach od dostawców mediów wystawionych na nią bez NIP. We wniosku o indywidualną interpretację, jaki złożyła w tej sprawie, przekonywała, że brak NIP, przy jednoczesnym prawidłowym wskazaniu pozostałych danych podmiotu będącego nabywcą, jest jedynie wadą techniczną, niewyłączającą możliwości zweryfikowania dokonania zdarzenia gospodarczego i prawidłowego określenia nabywcy towaru, a jednocześnie pozostającą bez znaczenia dla wysokości zobowiązania podatkowego.
Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »
Faktura musi odzwierciedlać prawdziwe zdarzenie gospodarcze
W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przywołał przepis art. 106e ust. 1 ustawy o VAT, w którym wyszczególnione są elementy składowe faktury. Jednocześnie podkreślił, że formalne elementy wymagane przez ten przepis mają wyłącznie znaczenie dowodowe. Prawidłowość materialnoprawna faktury zachodzi, jeżeli odzwierciedla ona prawdziwe zdarzenie gospodarcze. O prawidłowości faktur wystawianych i otrzymywanych przez podatników powinny decydować przede wszystkim ustalenia, czy te dokumenty potwierdzają rzeczywiste transakcje handlowe. Jeżeli w fakturach dokumentujących transakcje występują tzw. wadliwości mniejszej wagi, należy uznać, że nie ma podstawy do kwestionowania faktur, w tym prawa do odliczenia podatku naliczonego, wyłącznie z powodu takich braków. Dyrektor KIS zgodził się z autorką wniosku, że brak numeru NIP przy jednoczesnym prawidłowym wskazaniu pozostałych danych nabywcy jest wadą techniczną, niewyłączającą możliwości zweryfikowania dokonania zdarzenia gospodarczego i prawidłowego określenia nabywcy towaru, a jednocześnie pozostającą bez znaczenia dla wysokości zobowiązania podatkowego. Dlatego uznał jej stanowisko za prawidłowe. Jednocześnie zauważył jednak, że opisany błąd powinien być skorygowany w taki sposób, aby faktura odzwierciedlała faktycznie dokonaną transakcję pomiędzy podmiotami gospodarczymi prawidłowo oznaczonymi zgodnie z przepisami ustawy. Organ potraktował zatem powyższy stan jako błąd, który wymaga dodatkowego działania (korekty).
Przedsiębiorca nie odliczy VAT bez faktury
Źródło: indywidualna interpretacja 0114-KDIP1-1.4012.665.2024.4.MŻ z 4 listopada 2024 r.