Przejazd do serwisu lub na stację paliw nie jest przejazdem prywatnym

Przejazd do serwisu lub na stację paliw nie jest przejazdem prywatnym

Przedsiębiorca zajmujący się oddawaniem pojazdów w najem może wykonywać nimi przejazdy związane z utrzymaniem auta w należytym stanie technicznym i nie straci przez to prawa do pełnego odliczenia VAT - potwierdził Dyrektor KIS.

Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest wynajem i dzierżawa pojazdów samochodowych. Jest czynnym podatnikiem VAT, zaś podatek dochodowy rozlicza liniowo. W związku ze swoją działalnością zamierza wziąć w leasing operacyjny pojazd typu kamper o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony i wartości przekraczającej 150 tys. zł. Pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie do prowadzonej działalności gospodarczej, jako przedmiot najmu na rzecz innych osób bądź podmiotów, a przychody z tytułu najmu zostaną zaliczone do przychodów z działalności gospodarczej. Pojazd nie będzie natomiast wykorzystywany do prywatnych celów przedsiębiorcy (zostanie to zastrzeżone w regulaminie użytkowania kampera, a dodatkowo klucze do pojazdu będą przechowywane w kontrolowanym miejscu i wydawane jedynie za potwierdzeniem). Przedsiębiorca będzie się przemieszczał kamperem tylko w ramach prowadzonej działalności i tylko wtedy, gdy będzie to niezbędne - np. by dokonać niezbędnych napraw, okresowych badań technicznych, wymienić opony, zatankować bądź umyć pojazd.

Przedsiębiorca jest zdania, że w tych okolicznościach będzie miał prawo do odliczenia 100% podatku VAT od rat leasingowych oraz innych wydatków eksploatacyjnych bez prowadzenia ewidencji pojazdu i bez składania druku VAT-26 w urzędzie skarbowym. Wystąpił w tej sprawie o indywidualną interpretację.

Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »

Pełne odliczenie VAT, gdy auto jest wykorzystywane tylko w działalności gospodarczej

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że zasady rozliczania wydatków dotyczących pojazdów samochodowych na gruncie podatku VAT zostały uregulowane przepisami art. 86a ustawy o VAT. Zgodnie z nimi podatnikowi przysługuje ograniczone do 50% prawo do odliczenia podatku w odniesieniu do wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przeznaczonymi do użytku mieszanego. Użytek mieszany oznacza, że pojazd wykorzystywany w działalności gospodarczej może być też użyty do celów niezwiązanych z tą działalnością, np. do celów prywatnych. Dyrektor KIS podkreślił, że przyjmuje się, iż każdy pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony ze względu na swoje cechy konstrukcyjne służy co do zasady użytkowi mieszanemu, a zatem wszystkie wydatki z nim związane podlegają ograniczeniu w odliczaniu do 50%.

Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. To ograniczenie nie ma zastosowania m.in. wtedy, gdy pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Zgodnie z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli sposób ich wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Jednak, zgodnie z art. 86a ust. 5 ustawy, warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się m.in. w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika.

Dyrektor KIS stwierdził, że w opisanej we wniosku sytuacji samochód będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Przejazd w celu dokonania niezbędnych napraw, eksploatacji, okresowych badań technicznych pojazdu, wymiany opon, zatankowania bądź umycia samochodu nie daje podstawy do uznania, że pojazd jest wykorzystywany do innych celów niż działalność gospodarcza w zakresie wynajmu pojazdów. Ponieważ wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT, a kamper będzie wykorzystywany wyłącznie do wynajmu, a więc czynności opodatkowanej podatkiem VAT, to możliwe będzie odliczenie pełnej kwoty podatku naliczonego od rat leasingowych oraz podatku z faktur dokumentujących wydatki eksploatacyjne bezpośrednio związane z bieżącym utrzymaniem pojazdu. Prawo to będzie przysługiwało przedsiębiorcy bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. W konsekwencji przedsiębiorca nie będzie musiał zgłaszać pojazdu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu VAT-26.

Przejazd z domu do pracy to przejazd prywatny

Źródło: indywidualna interpretacja 0113-KDIPT1-3.4012.717.2024.3.OS z 6 grudnia 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej