Rząd pracuje nad harmonogramem wprowadzania KSeF
Firmy o rocznych obrotach powyżej 200 mln zł będą miały obowiązek fakturowania w Krajowym Systemie e-Faktur od 1 lutego 2026 r., mniejsze zostaną nim objęte dwa miesiące później. Dodatkowo przez cały rok 2026 będą obowiązywały liczne okresy przejściowe - to najważniejsze założenia projektowanych przepisów określających zasady korzystania z KSeF.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Projektowany akt prawny określa terminy i zasady, na jakich wprowadzany będzie obowiązek wystawiania faktur w scentralizowanym Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF).
Z systemu KSeF można dobrowolnie korzystać od 1 stycznia 2022 r. Według pierwotnych założeń czynni podatnicy VAT mieli mieć obowiązek jego stosowania od 1 lipca 2024 r., zaś przedsiębiorcy zwolnieni z VAT - od 1 stycznia 2025 r. Jednak oba te terminy zostały odroczone. Jeśli proponowane rozwiązania zostaną przyjęte,
to przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w 2025 r. przekroczy 200 mln zł, będą zobowiązani do fakturowania w KSeF od 1 lutego 2026 r., natomiast przedsiębiorcy osiągający niższe obroty - od 1 kwietnia 2026 r., przy czym znaczenia nie będzie miał status podatnika VAT (podatnik czynny, podatnik zwolniony). Wyjątek przewidziano dla podatników “wykluczonych cyfrowo” (to pojęcie nie zostało zdefiniowane), którzy wystawiają faktury o niewielkiej wartości i na niewielką skalę. Ta grupa będzie mogła wystawiać faktury w dotychczasowej formie do końca września 2026 r.
Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »
Okresy przejściowe przy wprowadzaniu KSeF
Inne okresy przejściowe będą obowiązywały do 31 lipca 2026 r. Do tej daty na dotychczasowych zasadach będzie można wystawiać faktury z kas rejestrujących, na przedsiębiorców nie będą nakładane kary za nieprzestrzeganie obowiązku stosowania KSeF, a także odroczony będzie termin wymogu podania numeru KSeF w płatnościach za e-faktury (także za te faktury, za które płatność jest dokonywana w mechanizmie podzielonej płatności).
Kolejną ważną datą jest koniec roku 2026. Do tego czasu wszyscy podatnicy mają mieć zapewnioną możliwość stosowania tzw. trybu offline, a więc wystawiania faktur ustrukturyzowanych zgodnych ze strukturą logiczną e-faktury poza KSeF i przesyłania ich do centralnego systemu z opóźnieniem (najpóźniej następnego dnia roboczego).
Projekt dopuszcza też możliwość wystawiania w KSeF faktur konsumenckich.
Krajowy System e-Faktur (KSeF): e-faktura ustrukturyzowana
Źródło: Wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów