Waloryzacja kaucji nie jest rzeczywistym przysporzeniem, nie ma przychodu
Zwrot zwaloryzowanej kaucji nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku i uchylił indywidualną interpretację, która nakazywała rozliczenie nadwyżki w rocznym zeznaniu podatkowym
WSA w Gdańsku zajmował się interpretacją wydaną na wniosek spółki działające na podstawie ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa. Spółka, zajmująca się budową domów i ich najmem, pobiera od przyszłych najemców kaucję zabezpieczającą pokrycie należności z tytułu najmu istniejących w dniu opróżnienia lokalu. Zgodnie ze wspomnianą ustawą, takie kaucje podlegają waloryzacji. We wniosku o indywidualną interpretację spółka postawiła tezę, że zwrot zwaloryzowanej kaucji nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. To zaś oznacza, że spółka nie ma obowiązku wystawiania najemcom informacji PIT-11.
Innego zdania był jednak Dyrektor KIS, który uznał, że jeżeli kwota zwrotu kaucji jest wyższa od kwoty wpłaconej, to osoba fizyczna osiąga przysporzenie majątkowe, które stanowi przychód z innych źródeł. Ta kwota powinna więc rozliczona w rocznym zeznaniu podatkowym. Na spółce nie ciąży obowiązek naliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, jest ona jednak zobowiązana do sporządzenia i przekazania podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu informacji PIT-11.
Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »
Waloryzacja nie przesądza o tym, że podatnik otrzymuje przychód
WSA w Gdańsku, odwołując się do orzecznictwa sądów administracyjnych, podkreślił, że kaucja mieszkaniowa jest co do zasady świadczeniem o charakterze zwrotnym, a zatem obojętnym z punktu widzenia obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Służy do zabezpieczenia ewentualnych roszczeń wynajmującego wobec najemcy, a jej zwrot ma zapobiec bezpodstawnemu wzbogaceniu się wynajmującego kosztem najemcy.
Następnie Sąd zajął się waloryzacją kaucji. Wskazał, że zgodnie z zasadą nominalizmu, wyrażoną w art. 3581 § 1 kodeksu cywilnego, jeżeli przedmiotem zobowiązania od chwili jego powstania jest suma pieniężna, spełnienie świadczenia następuje przez zapłatę sumy nominalnej, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Zauważył też, że ustawodawca przewidział od tej zasady odstępstwa. Wysokość lub sposób spełnienia świadczenia pieniężnego może zmienić sąd, ustawodawca może uregulować zasady waloryzacji w ustawie, wreszcie waloryzację świadczenia pieniężnego mogą przewidzieć strony w umowie. Zwaloryzowanie kwoty wpłaconej kaucji nie może przesądzać o tym, że podatnik otrzymuje przychód w wysokości różnicy między wartością świadczenia zwaloryzowanego a jego wartością nominalną. O powstaniu przychodu podatkowego decyduje bowiem to, czy podatnik uzyskał rzeczywiste przysporzenie. Waloryzacja kaucji nie zmienia charakteru tego świadczenia, a kaucja w kwocie zwaloryzowanej stanowi jej równowartość z chwili powstania zobowiązania. Różnica między kwotą wyrażoną wartością z dnia wpłaty i dnia wypłaty nie stanowi więc w tym okolicznościach przysporzenia majątkowego - podkreślił WSA w Gdańsku i uchylił indywidualną interpretację.
Zwrot nienależnego świadczenia a korekta PIT-11 i PIT-4R
Źródło: indywidualna interpretacja 0115-KDIT3-4011.233.2024.1.DP z 17 kwietnia 2024 r., wyrok WSA w Gdańsku I SA/Gd 485/24 z 10 września 2024 r.