List przewozowy i faktura potwierdzają wewnątrzwspólnotową dostawę towarów

List przewozowy i faktura potwierdzają wewnątrzwspólnotową dostawę towarów

Podatnik nie musi dysponować wszystkimi wskazanymi w ustawie o VAT dokumentami potwierdzającymi dokonanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Posiadane przez niego dokumenty muszą jednak potwierdzać, że towary zostały faktycznie dostarczone do miejsca ich przeznaczenia.

Spółka będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zajmuje się handlem elektroniką w kraju i poza jego granicami. Sprzedaje towary osobom fizycznych nieprowadzącym działalności gospodarczej za pośrednictwem platform sprzedażowych oraz własnej strony internetowej. Zakupów dokonują również podmioty gospodarcze prowadzące za granicą działalność jako czynni podatnicy VAT.
Gdy sprzedaż towarów odbywa się za pomocą platform sprzedażowych, a nabywcą jest podatnik podatku od towarów i usług zarejestrowany do czynności wewnątrzwspólnotowych, w momencie składania deklaracji VAT:

  • weryfikację VAT UE nabywcy, który przekazał za pośrednictwem platformy sprzedażowej, iż jest to numer aktywny - wydruk ze strony VIES,
  • dowód zapłaty przez nabywcę, najczęściej otrzymany za pośrednictwem platformy sprzedażowej - wpływ na konto,
  • dokument przewozowy od kuriera potwierdzający, iż towar został odebrany przez nabywcę w jego kraju siedziby - list przewozowy,
  • fakturę sprzedaży wystawioną na rzecz nabywcy ze wskazaniem towaru jaki jest przedmiotem dostawy.

Spółka jest zdania, że dysponując takimi dokumentami ma prawo do zastosowania stawki 0% VAT jako właściwej do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Aby to potwierdzić, wystąpiła o indywidualną interpretację.

Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »

Dokumenty mają łącznie potwierdzać fakt dostarczenia towaru nabywcy

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej powołał się na przepis art. 42 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, o ile spełnione są łącznie następujące warunki:

  • podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych,
  • podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju,
  • podatnik składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

Podstawowymi dokumentami potwierdzającymi dokonanie wywozu towarów i ich dostawę do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego są, zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy o VAT, dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora), z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju oraz specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku. Mogą być one uzupełnione dodatkowymi dokumentami, wskazanymi w art. 42 ust. 11 o VAT. Jak jednak podkreślił Dyrektor KIS, podatnik nie musi posiadać wszystkich typów dokumentów wskazanych w powyższych przepisach. Dokumenty mają łącznie potwierdzać fakt, że określony towar został faktycznie dostarczony nabywcy do innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju.

W sytuacji opisanej we wniosku spółka przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej posiada:

  • wydruk ze strony VIES potwierdzający, że numer VAT UE nabywcy jest aktywny,
  • dowód zapłaty przez nabywcę,
  • list przewozowy potwierdzający, że towar został odebrany przez nabywcę w jego kraju siedziby,
  • specyfikację poszczególnych sztuk ładunku na fakturze sprzedażowej.

Te dokumenty stanowią dowody dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej na rzecz nabywców. Spółka, przy spełnieniu pozostałych warunków z art. 42 ust. 1 ustawy o VAT, jest więc upoważniona do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% w odniesieniu do tych wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.


Jednolity Plik Kontrolny VAT

Źródło: indywidualna interpretacja 0114-KDIP1-2.4012.638.2024.2.MW z 14 lutego 2025 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej artykułów autora

tytuł artykułu: List przewozowy i faktura potwierdzają wewnątrzwspólnotową dostawę towarów