
Były podatnik VAT ma prawo do korekty złożonych deklaracji
Korektę deklaracji VAT można złożyć nawet podmiot, który został już wykreślony z rejestru czynnych podatników VAT - wskazał Szef Krajowej Administracji Skarbowej w interpretacji zmieniającej.
Interpretacja, którą z urzędu zmienił Szef Krajowej Administracji Skarbowej, została wydana w 2023 r. na wniosek franczyzobiorcy, który na podstawie umowy franczyzowej prowadził sklep i w tym sklepie dokonywał sprzedaży towarów w imieniu i na rzecz franczyzodawcy. W lipcu 2023 r. franczyzobiorca zdał sklep i od tego czasu nie prowadzi działalności gospodarczej. We wniosku o interpretację poprosił o potwierdzenie, że:
- w sytuacji, gdy sprzedawał towar należący do franczyzodawcy i codziennie wpłacał na jego konto pełny utarg (wraz z podatkiem VAT), nie miał obowiązku odprowadzania podatku należnego VAT od towarów dostarczanych przez franczyzodawcę,
- przysługuje mu prawo do korekty JPK_VAT w związku z wpłacaniem od 2019 r. podatku VAT pomimo braku takiego obowiązku.
Dyrektor KIS przyznał, że w tej sytuacji franczyzobiorca faktycznie nie miał obowiązku odprowadzać VAT od sprzedaży, jednak odmówił mu prawa do złożenia korekty JPK_VAT argumentując, że skoro mężczyzna zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej i został wykreślony z rejestru podatników VAT czynnych, to tym samym utracił status podmiotu uprawnionego do składania deklaracji podatkowych i ich korekt.
Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »
Znaczenie ma status podatnika w momencie powstania obowiązku podatkowego
Szef KAS uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Przypomniał, że art. 81 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa daje podatnikom prawo do skorygowania uprzednio złożonej deklaracji oraz że status danego podmiotu jako podatnika VAT jest kategorią obiektywną i nie jest zależny od faktu zarejestrowania się w tym charakterze. W konsekwencji status danego podmiotu jako podatnika, który zamierza skorzystać z prawa do dokonania korekty uprzednio zadeklarowanego zobowiązania podatkowego, należy ustalać według momentu powstania obowiązku podatkowego, a nie czasu składania korekty deklaracji. Skoro organ podatkowy ma możliwość określenia byłemu podatnikowi - przed upływem terminu przedawnienia - prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego i tym samym doprowadzenia do właściwego wykonania obowiązku podatkowego, to tak samo podmiot, który nie jest już podatnikiem VAT, powinien mieć prawo do skorygowania uprzednio złożonej deklaracji na podstawie art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej. To prawo może być realizowane do momentu przedawnienia zobowiązania - podkreślił Szef KAS.
Źródło: zmiana interpretacji indywidualnej DOP8.8013.2.2024 z 30 września 2024 r., interpretacja indywidualna 0112-KDIL3.4012.597.2023.1.NW z 28 listopada 2023 r.