Dwa samochody w jednoosobowej firmie - fiskus nie widzi przeciwwskazań

Dwa samochody w jednoosobowej firmie - fiskus nie widzi przeciwwskazań

W jednoosobowej działalności gospodarczej można korzystać z więcej niż jednego środka transportu, a koszty z nimi związane mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą związaną z wytwarzaniem oprogramowania komputerowego. Jest opodatkowany liniowo, korzysta z ulgi IP BOX, jest też zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. W działalności użytkuje jako leasingobiorca - w użytku mieszanym - samochód z silnikiem benzynowym i instalacją LPG. W lipcu 2023 r. przedsiębiorca kupił drugi samochód. Jest to samochód osobowy w rozumieniu art. 5a pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z napędem hybrydowym, zaś wartość tego pojazdu to około 50 000 zł.

EST Ewidencja środków trwałych - książka inwentarzowa z tabelą amortyzacyjną

Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »

Przedsiębiorca wystąpił o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że choć posiada już jedno auto w leasingu, to nadal ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne, koszty ubezpieczenia, eksploatacji, paliwa i wymiany opon związane z drugim samochodem, który zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych i będzie użytkowany w sposób mieszany. We wniosku argumentował, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zabraniają wykorzystywania na potrzeby działalności gospodarczej różnych środków transportu ani nie ograniczają ich liczby. Niezbędne jest tylko wykorzystywanie tych pojazdów na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej i wykazanie związku przyczynowo-skutkowego między ich wykorzystaniem a osiągniętym przychodem.

Przedsiębiorca stwierdził, że zakup mniejszego pojazdu hybrydowego pozwala mu skutecznie obniżyć koszty związane z dojazdem do kontrahentów, sprawniej przemieszczać się w korkach, łatwiej znaleźć miejsce parkingowe (samochodem z instalacją LPG nie może wjeżdżać na wiele parkingów podziemnych), wreszcie posiadanie dwóch samochodów jest dla niego zabezpieczeniem w przypadku awarii lub konieczności serwisowania jednego z nich.

Dyrektor KIS zgodził się z tą argumentacją i wskazał, że w opisanej sytuacji przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej:

  • odpisy amortyzacyjne ustalone od wartości początkowej wynikającej z dokumentu nabycia samochodu osobowego,
  • koszty ubezpieczenia AC - z uwagi, że wartość samochodu nie przekroczyła kwoty 150 000 zł - w 100% poniesionych wydatków,
  • koszty ubezpieczenia OC w 100% poniesionych wydatków,
  • 75% poniesionych wydatków na zakup paliwa, olejów, wymiany ogumienia i innych bieżących kosztów eksploatacyjnych związanych z utrzymaniem pojazdu.

Opodatkowanie odszkodowania za skradziony samochód będący w leasingu operacyjnym

Źródło: indywidualna interpteracja 0115-KDIT3.4011.599.2023.2.AD z 28 listopada 2023 r.