
Bilety kolejowe, autobusowe, za autostradę - faktury w formie biletu jednorazowego w JPK_V7
Do tej pory istniał problem w odpowiednim dokumentowaniu transakcji transportu publicznego i biletów za przejazd autostradami na krótkich dystansach. Przedsiębiorcy korzystający z tego rodzaju usług zmuszeni byli do żądania faktur do wystawianych im biletów, jednocześnie sprzedawcy nie mieli możliwości ujęcia tych dokumentów w JPK. Obecnie pliki JPK_V7 będą uprawniały do uznawania wszystkich biletów za dokumenty, na podstawie których będzie można rozliczać należny podatek VAT.
Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »
Obecnie jako fakturę uznaje się dowód dokumentujący przejazd:
- autostradą płatną lub
- na odległość nie mniejszą niż 50 km, wystawiany w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, o ile zawiera on:
- numer i datę wystawienia,
- imię i nazwisko lub nazwę podatnika,
- numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,
- informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
- kwotę podatku
- kwotę należności ogółem.
W efekcie bilety na przejazd na odległość krótszą niż 50 km nie mogły do tej pory być ujmowane samodzielnie - jeśli podatnik nie miał obowiązku prowadzić kasy fiskalnej, niezbędna była odrębna ewidencja, do której dziennie wprowadzana była tego rodzaju sprzedaż usług.
Po zmianie przepisów taki dokument będzie samodzielnie wprowadzany do JPK_V7. Jeżeli na rzecz nabywcy dojdzie do wystawienia paragonu, wystawiony bilet uznawany za fakturę nie powinien być osobno ewidencjonowany kwotowo (czyli nie może podwójnie zwiększać podatku należnego) - sprzedaż będzie wówczas trafiała do JPK_V7 na podstawie raportu okresowego z kasy fiskalnej. Tym niemniej przepisy pozwalają, aby traktować faktury wystawione do takich biletów na podobnej zasadzie, jak faktury wystawione do paragonów. Ich prezentacja może sprawić poważne problemy - wydaje się, że powinny one być prezentowane w pliku (jak każda inna wystawiona faktura) i nie zwiększać sum kontrolnych danego okresu.
Bilety okresowe i przejazdy płatnymi drogami - odliczenie VAT przez nabywcę
W obecnym kształcie nowelizacja przepisów nie traktuje biletów do 50 km jako faktur a zatem nie pozwala na odliczenie VAT z tytułu ich otrzymania. Koniecznym nadal pozostaje posiadanie faktury (pełnej) po stronie nabywcy, aby odliczyć VAT z tytułu nabycia. W obecnej sytuacji:
- po stronie sprzedawcy funkcjonują pojęcia “ faktur dokumentujących przejazd na dowolną odległość, wystawianych w formie biletu jednorazowego”
- po stronie nabywcy odliczenie VAT będzie możliwe:
- fakturą uproszczoną przy przejazdach na odległość ponad 50 km
- fakturą zwykłą - przy przejazdach krótszych.
Faktura w formie biletu jednorazowego - do paragonu (faktura za przejazd do paragonu)?
Pojawiają się co najmniej dwa problemy związane z nową formą ewidencjonowania.
Po pierwsze, w jaki sposób ujmować należy fakturę jakiej zażąda nabywca w związku z przejazdem na odległość krótszą niż 50 km ( o ile nie dojdzie do zmiany rozporządzenia w sprawie faktur i bilet na transport na krótkie dystanse będzie traktowany jako faktura). Sprzedawca w JPK_V7 pokazuje te czynności na podstawie “faktur dokumentujących przejazd na dowolną odległość, wystawianych w formie biletu jednorazowego”, ale może być obowiązany wystawić do niej pełną fakturę. Wydaje się wówczas zasadnym ujmowanie obu tych dokumentów z których jeden zostanie pominięty w sumach kontrolnych (powinien w takim przypadku powstać nowy rodzaj oznaczania dokumentu - “faktura do biletu”).
Po drugie, zgodnie z brzmieniem przepisu, w JPK_V7 wykazywać należy kwoty wynikające z faktur dokumentujących przejazd autostradą płatną lub faktur dokumentujących przejazd na dowolną odległość, wystawianych w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób pod warunkiem, że nie zostały ujęte w ewidencji zgodnie z pkt 8 rozporządzenia, tzn. że nie zostały one już zaewidencjonwowane na kasie fiskalnej. Jeśli będą zaewidencjonowane, to bilet będący fakturą można w ogóle pominąć i nie wprowadzać go do ewidencji (nie stosować do niego oznaczenia faktura do paragonu - FP).
Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »
tytuł artykułu: Bilety kolejowe, autobusowe, za autostradę - faktury w formie biletu jednorazowego w JPK_V7
data publikacji: 2021-04-08