Kamper jak samochód osobowy, przedsiębiorca odliczy tylko połowę VAT
Zasady odliczania podatku VAT przy zakupie i eksploatacji kampera o masie nieprzekraczającej 3,5 tony są identyczne, jak w przypadku zakupu i eksploatacji samochodu osobowego. Decydujące znaczenie mają przepisy ustawy o podatku VAT, a nie Prawa o ruchu drogowym.
Spółka, która jest czynnym podatnikiem VAT i prowadzi działalność związaną z rynkiem nieruchomości, zamierza kupić pojazd samochodowy typu kamper o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Pojazd ma służyć do przemieszczania się na terenie Polski, pełnić funkcję biurową na miejscu wykonywania działalności gospodarczej, a w razie potrzeby - także hotelową dla pracowników spółki. Spółka wystąpiła o potwierdzenie prawa do odliczenia 100% kwoty podatku VAT wynikającej z faktury zakupu oraz do odliczania kosztów eksploatacji pojazdu w wysokości 100% bez konieczności prowadzenia szczegółowej ewidencji pojazdu oraz zgłaszania pojazdu do Urzędu Skarbowego na druku VAT-26.
We wniosku o indywidualną interpretację argumentowała, że kamper jest wprawdzie pojazdem samochodowym, ale nie jest samochodem osobowym, nie spełnia bowiem definicji samochodowego z art.2 pkt 40 ustawy Prawo o ruchu drogowym, spełnia natomiast definicję pojazdu specjalnego, o którym mowa w art. 2 pkt 36 ustawy. Dlatego, w ocenie wnioskodawcy, nie powinien mieć do niego zastosowania przepis art. 86a ust. 1 ustawy VAT, który ogranicza możliwość odliczenia podatku VAT przy zakupie oraz kosztów jego eksploatacji wyłącznie do 50% tych kosztów.
Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »
Decydujące znaczenie ma definicja z ustawy o VAT
Z tym stanowiskiem nie zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. W interpretacji wskazał, że ze względu na autonomiczność prawa podatkowego i odrębność uregulowań prawnych w zakresie ustawy Prawo o ruchu drogowym i ustawy o podatku od towarów i usług, definicja pojazdu specjalnego wskazana w art. 2 pkt 36 ustawy Prawo o ruchu drogowym pozostaje bez wpływu na rozstrzygnięcie w tym zakresie na gruncie przepisów ustawy o podatku VAT. Kamper spełnia definicję pojazdu samochodowego, o której mowa w art. 2 pkt 34 ustawy o VAT, zatem należy stosować wobec niego przepisy art. 86a tej ustawy. W konsekwencji podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ograniczonej wysokości, to jest w wysokości 50%. Odliczenie 100% kwoty podatku naliczonego zawartego w fakturach dotyczących wydatków związanych z pojazdem samochodowym byłoby możliwe dopiero w sytuacji, gdyby pojazd był wykorzystywany wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej.
Parkowanie samochodu pod domem wyklucza pełne odliczenie VAT
Źródło: indywidualna interpretacja 0111-KDIB3-1.4012.268.2024.2.MG z 29 lipca 2024 r.