Błąd 419 - weryfikacja negatywna UPO - status w JPK
Jeżeli otrzymałeś status zwrotny - błąd 419, (wcześniej oznaczany także jako błąd 403) - sprawdź wysyłaną e-Deklarację udzielając odpowiedzi na kilka poniższych pytań. Być może pozwoli to znaleźć przyczynę - negatywnej weryfikacji Twojej e-Deklaracji.
Sprawdź czy wpisałeś/aś poprawną kwotę przychodu za rok 2023?
Jeśli otrzymałeś komunikat o błędzie 414, sprawdź poprawność kwoty przychodu z deklaracji jaką składałeś w ubiegłym roku (za rok 2023). Kwota ta jest niezbędna do autoryzacji wysyłki aktualnie składanego przez Ciebie zeznania podatkowego. W przypadku gdy za rok poprzedni nie zostało złożone żadne z zeznań lub rocznych obliczeń podatku wpisz w odpowiednie pole - kwotę '0' (zero). Jeśli w roku ubiegłym składałeś:
W przypadku gdy za rok poprzedni nie zostało złożone żadne z zeznań lub rocznych obliczeń podatku należy w odpowiednie pole - wpisać kwotę '0' (zero).
Jeśli składana była korekta zaznania za 2023 rok i kwota przychodu na korekcie była inna niż na pierwszym złożonym zeznaniu, wówczas do autoryzacji wysyłki należy podać kwotę przychodu ze złożonej korekty za 2023r.
Jeżeli znalazłeś już błąd - popraw i wyślij ponownie e-Deklarację!
Następnie należy poszukać deklarację roczną, którą składała ta sama osoba (firma) za rok 2023. Jeśli ta osoba (firma) składała kilka deklaracji np. PIT-37 (lub PIT-36) i PIT-38, należy poszukać jedną dowolną z tych deklaracji - nie wolno sumować kwot przychodów z kilku deklaracji!
Jeśli to była deklaracja wspólna małżonków np. PIT-37 lub PIT-36, należy sprawdzić, czy na deklaracji PIT za 2023 rok ta sama osoba była wpisana również na pierwszej pozycji jako główny podatnik, czy jako małżonek – nie wolno sumować kwot przychodów małżonków!
Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »
Czy na pewno wpisałeś/aś dokładnie kwotę za rok 2023?
Sprawdź czy na pewno podałeś/aś całą kwotę z groszami, np. 56122,12 ?
Nie należy zaokrąglać tej kwoty do pełnych złotych!
Jeżeli znalazłeś błąd - popraw i wyślij ponownie e-Deklarację!
Czy wpisałeś/aś kwotę przychodów PODATNIKA za rok 2023?
Nie należy wpisywać sumy przychodów małżonka i podatnika, tylko dokładną kwotę przychodów tego samego podatnika.
Jeśli w zeszłym roku ten podatnik był wpisany jako małżonek - należy oczywiście wpisać dane przychodu z sekcji małżonka.
Jeżeli znalazłeś błąd - popraw i wyślij ponownie e-Deklarację!
Czy może wpisałeś/aś kwotę - zero (0,00 zł) - jako przychód za rok 2023?
Taką kwotę mogą wpisać tylko osoby, które w deklaracji składanej w ubiegłym roku za 2023 rok, nie miały żadnych przychodów.
Nawet jeśli nie wysyłałeś w zeszłym roku PITu elektronicznie, ale składałeś w urzędzie deklarację za rok 2023 w wersji papierowej to i tak należy wpisać faktyczny przychód podatnika z tej deklaracji za rok 2023.
Jeśli składałeś w zeszłym roku np. PIT-37, a w tym roku składasz PIT-36, to należy wziąć kwotę przychodu ze złożonego w zeszłym roku z PIT-37.
Jeżeli znalazłeś błąd - popraw i wyślij ponownie e-Deklarację!
Czy wpisałeś/aś na pewno poprawny numer NIP/PESEL?
Być może wpisałeś/aś nieprawidłowy identyfikator podatkowy numer PESEL lub NIP podatnika - np. NIP pracodawcy lub identyfikator podatkowy współmałżonka?
Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej, wpisz na deklaracji numer PESEL zamiast NIP.
Pamiętaj, że należy podać tylko jeden numer identyfikacyjny:
- numer PESEL w przypadku podatników będących osobami fizycznymi objętymi rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług albo niebędących płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne;
- NIP w przypadku pozostałych podmiotów.
Jeżeli znalazłeś błąd - popraw i wyślij ponownie e-Deklarację!
Czy wpisałeś/aś na pewno poprawnie imię/nazwisko?
Być może błędnie wpisałeś/ą nazwisko podatnika (literówka) lub wpisałeś/aś je omyłkowo bez polskich liter np. Gwozdz zamiast Gwóźdź lub może masz nazwisko dwuczłonowe i błędnie wpisałeś/aś np. Kowalska Nowak zamiast Kowalska-Nowak lub wpisałeś/aś ze spacjami Kowalska - Nowak lub może błędnie wpisałeś/aś pierwsze imię podatnika z literówką np. Jaeck zamiast Jacek lub wpisałeś/aś bez polskich liter np. Lukasz zamiast Łukasz lub może wpisałeś/aś w polu Pierwsze imię dodatkowo niepotrzebnie drugie imię lub może błędnie wpisałeś nazwisko w pozycji dla pierwszego imienia, a imię tam gdzie nazwisko lub może w ostatnim roku zmieniałaś/eś nazwisko? Czy sprawdzałeś, czy aktualizowane były wtedy Twoje dane w Twoim Urzędzie Skarbowym?
Czy na pewno poprawnie wpisana jest Twoja data urodzenia? czy może przez pomyłkę wpisana została data urodzenia małżonka przy podatniku?
Jeżeli znalazłeś błąd - popraw i wyślij ponownie e-Deklarację!
Jeśli wszystkie dane zostały wpisane poprawnie, a mimo to nadal deklaracja otrzymuje status 419, to najprawdopodobniej system e-Deklaracji Ministerstwa Finansów ma inne dane. Skontaktuj się ze swoim Urzędem Skarbowym i sprawdź, czy Twoje dane identyfikacyjne są w bazie urzędu wpisane poprawnie. W każdej chwili możesz skorygować swoje dane w systemie e-Deklaracje składając w swoim Urzędzie Skarbowym druk aktualizacji danych identyfikacyjnych ZAP-3 lub NIP-7.