Weryfikacja danych przed wysłaniem JPK
Bardzo istotnym elementem całej procedury przedstawiania JPK jest ostateczna kontrola treści poszczególnych plików przed ich wysyłką elektroniczną lub przed ich przekazaniem na elektronicznym nośniku danych.
Należy pamiętać, że czym innym pozostają dane zapisane w księgach rachunkowych, a czym innym – dane przeniesione do JPK. Przeniesienie - stworzenie osobnej wersji danych, w innym niż dotychczas wykorzystywanym formacie – niesie za sobą ryzyko błędu popełnionego przede wszystkim przez program, który importuje dane z programu księgowego (zapisuje je w JPK). Jednostka zobowiązana do wysyłki pliku kontrolnego powinna zatem dokonać kontroli na etapie wysyłki pliku. Kontrola odbywać się powinna po utworzeniu pliku, przed jego spakowaniem, ewentualnym podziałem na mniejsze pliki (dopuszczalne są wyłącznie pliki do objętości 60 MB, pliki większe po ich spakowaniu w formacie ZIP, będą automatycznie dzielone przez interfejs na mniejsze do wielkości 60 MB i przesyłane jako zbiór plików).
Kontrola powinna obejmować salda poszczególnych kont lub kolumn ksiąg, ale również umożliwiać wgląd w poszczególne pozycje księgowe. W przypadku błędu w zapisie, podatnik może zostać ukarany za nieprawidłowość lub nierzetelność prowadzonej księgi