Parkowanie służbowego samochodu pod domem wyklucza pełne odliczenie VAT
Parkowanie samochodu w miejscu zamieszkania, będzie stwarzało możliwości użycia pojazdu do celów prywatnych przez Pana lub członków Pana rodziny - stwierdził Dyrektor KIS.
Informatyk, dodatkowo planuje rozszerzenie działalności o wynajem samochodu na uroczystości ślubne, w związku z czym chce zawrzeć umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy, który będzie wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą. Podatnik zwrócił się do Dyrektora KIS z wnioskiem o interpretację, czy będzie spełniał warunki upoważniające go do złożenia deklaracji VAT 26 i odliczania od wydatków związanych z eksploatacją samochodu 100% podatku VAT. We wniosku jasno wskazał, że nie będzie wykorzystywał pojazdu do celów prywatnych.
Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »
Parkowanie pod domem wyklucza możliwość odliczenia pełnej kwoty VAT
W opinii organu podatkowego przedstawiony sposób używania samochodu przez podatnika oraz podjęte działania, mające na celu wykluczenie użycia samochodu do celów innych niż działalność gospodarcza, nie potwierdzają obiektywnie, że samochód będzie wykorzystywany wyłącznie do prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, bez możliwości użycia tego pojazdu do celów prywatnych.
Powodem takiej oceny jest parkowanie samochodu w miejscu zamieszkania, gdyż będzie ono stwarzało możliwości użycia pojazdu do celów prywatnych przez podatnika lub członków jego rodziny. Jak wskazał Dyrektor KIS, użycie tego samochodu w celach prywatnych nie wyklucza wskazanie, że przedsiębiorca posiada drugi samochód niezwiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą, który wykorzystuje do celów prywatnych. Wprowadzone procedury mogą co prawda zniechęcać do używania samochodu służbowego do celów prywatnych natomiast nie są w stanie w rzeczywiści wyeliminować takiego wykorzystania samochodu dla celów prywatnych z uwagi na jego dostępność w miejscu zamieszkania. Mimo, że prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu, to jednak parkowanie samochodu służbowego w miejscu zamieszkania, powoduje bezpośrednią dostępność samochodu w razie prywatnych potrzeb i stwarza możliwości użycia go do celów prywatnych. Użycie samochodu do celów osobistych, uznaje się za wykorzystywanie do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. Zatem wskazane przez podatnika okoliczności nie wykluczają użytku do celów prywatnych tego samochodu.
Odliczenie 50% VAT od zakupu paliwa
Źródło: indywidualna interpretacja nr 0113-KDIPT1-3.4012.396.2024.2.OS z dnia 26 lipca 2024 r.