Wpadł przez aktywność na portalu aukcyjnym, musi zapłacić VAT

Wpadł przez aktywność na portalu aukcyjnym, musi zapłacić VAT

Mechanik, który oprócz podstawowej działalności sprzedawał też części samochodowe na portalu aukcyjnym, stracił prawo do zwolnienia z VAT - potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

Sąd zajmował się skargą na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu. Tę skargę złożył mężczyzna, który od 2011 r. prowadzi działalność gospodarczą, głównie w zakresie naprawy pojazdów samochodowych, jednak zgłosił też do CEIDG m.in. sprzedaż części samochodowych oraz sprzedaż detaliczną prowadzoną przez Internet. Ponieważ wartość jego rocznej sprzedaży nie przekraczała 200 tys. zł, mężczyzna korzystał ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Postępowanie kontrolne wykazało jednak, że mężczyzna nie tylko naprawiał samochody, ale też sprzedawał części samochodowe za pośrednictwem portalu aukcyjnego. Wskazywały na to m.in. dane z firmowego konta podatnika na portalu aukcyjnym oraz historia jego rachunku bankowego. 

Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »

Pierwsza sprzedaż części samochodowej pozbawiła podatnika prawa do zwolnienia z VAT

W wyniku postępowania podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał, że z chwilą dokonania pierwszej transakcji sprzedaży części samochodowej podatnik utracił prawo do zwolnienia podmiotowego i od tego momentu powinien zarejestrować się jako podatnik VAT oraz opodatkować sprzedaż tym podatkiem według stawki 23%. Wydał też decyzję w zakresie wymiaru VAT za poszczególne miesiące od września do grudnia 2019 r. oraz w roku 2020. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu (organ odwoławczy) uznał za niewiarygodne tłumaczenia podatnika, że była to sprzedaż części prywatnych, pochodzących z własnych pojazdów, a zatem prowadzona poza działalnością gospodarczą, zgodził się, że podatnik utracił prawo do zwolnienia z VAT, określił jedynie inną wysokość podatku należnego za dwa miesiące z analizowanego okresu.

WSA we Wrocławiu, do którego trafiła skarga podatnika na decyzję DIAS, uznał, że postępowanie dowodowe zostało przeprowadzone z poszanowaniem wszelkich zasad wynikających z przepisów ordynacji podatkowej. W ocenie sądu skarżący nie uzasadnił w przekonujący sposób swojego stanowiska, że z portalu aukcyjnego korzystał jedynie w celach reklamowych, a do transakcji sprzedaży części do pojazdów samochodowych w istocie nie doszło, bo skarżący skutecznie im zapobiegł, choć kontrahenci dokonywali ich zakupu przez opcję "kup teraz". Dodatkowo w profilach skarżącego w mediach społecznościowych znajdowały informacje o prowadzonej działalności w zakresie sprzedaży detalicznej części samochodowych. Sąd ocenił też, że organy podatkowe prawidłowo określiły wysokość zobowiązania w podatku od towarów i usług i skargę oddalił.

Zwolnienie lekarza z VAT dotyczy tylko usług medycznych

Źródło: wyrok WSA we Wrocławiu I SA/Wr 246/23