Koniec zerowego VATu na żywność

Koniec zerowego VATu na żywność

Minister Finansów podjął decyzję o nieprzedłużeniu zerowej stawki VAT na artykuły spożywcze. Od 1 kwietnia 2024 r. stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe wraca do 5 proc.

Obniżenie stawki VAT na produkty spożywcze do 0% weszło w życie z dniem 1 lutego 2022 roku. Zerowy VAT został wprowadzony na podstawowe artykuły żywnościowe, do których należą owoce, warzywa, mięso, produkty mleczne oraz produkty zbożowe. Zerowa stawka została wprowadzona przy inflacji za styczeń 2022 r. na poziomie 9,2 proc. w ujęciu rocznym. Wcześniej produkty żywnościowe można było kupić z 5-procentową stawką VAT.

Pobierz fillup - przygotuj i wyślij JPK_V7M lub JPK_V7K tak łatwo, jak e‑maila!
W JPKomacie fillup kompleksowo pomożemy Ci w całym procesie - od wystawienia faktury JPK w fillup, przez import do arkusza sprzedaży, weryfikację i wysyłkę online plików JPK_VAT do urzędu skarbowego. Przygotuj i wyślij nowe pliki JPK ewidencji VAT: JPK_V7M i JPK_V7K . Program fillup daje także możliwość konwersji z starego pliku JPK_VAT na plik JPK_V7M lub JPK_V7K.
Pobierz program fillup na komputer i sprawdź »

MF: Inflacja utrzymuje trend spadkowy

Ministerstwo Finansów uzasadniając powrót do 5 procentowej stawki VAT stwierdza, że tak wysoka inflacja to już przeszłość, powołując się na najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. Dynamika wzrostu cen w styczniu br. wyhamowała do 3,9 proc. Dodatkowo, zdaniem resortu finansów, trzeba pamiętać, że w kolejnych miesiącach zarówno inflacja ogółem, jak i tempo wzrostu cen żywności, pozostaną w trendzie spadkowym.

Ile podatku VAT zapłacę, czyli co ująć w JPK_V7

źródło: komunikat Ministerstwa Finansów z dnia 12.03.2024r. na stronie https://www.gov.pl