Koniec zerowego VATu na żywność

Koniec zerowego VATu na żywność

Minister Finansów podjął decyzję o nieprzedłużeniu zerowej stawki VAT na artykuły spożywcze. Od 1 kwietnia 2024 r. stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe wraca do 5 proc.

Obniżenie stawki VAT na produkty spożywcze do 0% weszło w życie z dniem 1 lutego 2022 roku. Zerowy VAT został wprowadzony na podstawowe artykuły żywnościowe, do których należą owoce, warzywa, mięso, produkty mleczne oraz produkty zbożowe. Zerowa stawka została wprowadzona przy inflacji za styczeń 2022 r. na poziomie 9,2 proc. w ujęciu rocznym. Wcześniej produkty żywnościowe można było kupić z 5-procentową stawką VAT.

Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »

MF: Inflacja utrzymuje trend spadkowy

Ministerstwo Finansów uzasadniając powrót do 5 procentowej stawki VAT stwierdza, że tak wysoka inflacja to już przeszłość, powołując się na najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. Dynamika wzrostu cen w styczniu br. wyhamowała do 3,9 proc. Dodatkowo, zdaniem resortu finansów, trzeba pamiętać, że w kolejnych miesiącach zarówno inflacja ogółem, jak i tempo wzrostu cen żywności, pozostaną w trendzie spadkowym.

Ile podatku VAT zapłacę, czyli co ująć w JPK_V7

źródło: komunikat Ministerstwa Finansów z dnia 12.03.2024r. na stronie https://www.gov.pl