Wniesienie całego przedsiębiorstwa do fundacji rodzinnej bez podatku VAT

Wniesienie całego przedsiębiorstwa do fundacji rodzinnej bez podatku VAT

Zwolnieniem z podatku VAT objęte jest nie wnoszenie poszczególnych składników majątku, ale wyłącznie przekazanie całego przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną, wskazał Dyrektor KAS.

Wnioskodawca, który zwrócił się z problemem, jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, którą prowadzi za pomocą zespołu składników niematerialnych i materialnych stanowiących przedsiębiorstwo Wnioskodawcy. Do składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa Wnioskodawcy (dalej: Przedmiot Transakcji) zaliczyć należy w szczególności:

  • nieruchomości położone w Polsce;
  • prawa i obowiązki wynikające z umów, w tym z umów najmu nieruchomości;
  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo;
  • wierzytelności, które wynikają z umów najmu nieruchomości;
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym dokumenty związane z umowami najmu nieruchomościami, dokumentacja podatkowo-księgowa;
  • tajemnice przedsiębiorstwa;
  • renoma przedsiębiorstwa związana z okresem funkcjonowania na rynku wynajmu nieruchomości.

Wnioskodawca nie był przekonany, czy przeniesienie tych składników jednokrotną czynnością na rzecz zakładanej fundacji rodzinnej, której będzie fundatorem, jest nieopodatkowane VAT (nie podlega pod VAT ze względu na art. 6 ust. 1 ustawy o VAT).

Ile podatku VAT zapłacę, czyli co ująć w JPK_V7

Z firmly przygotujesz i wyślesz JPK_V7M lub JPK_V7K prosto z przeglądarki!
firmly ułatwia wprowadzanie faktur, generowanie JPK_V7M, JPK_V7K i JPK_FA, oraz umożliwia online wysyłkę do urzędu skarbowego z e-podpisem. Sprawdź statusy wysyłki i pobieraj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO) bezpośrednio w aplikacji.
Przejdź do firmly i ułatw sobie pracę z JPK »

Zbycie całości przedsiębiorstwa dotyczy również przeniesienia go na fundację

Jak wskazał Dyrektor KAS, stosownie do treści art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W myśl art. 55(1) Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Natomiast powyższą „transakcję zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Podkreślenia wymaga, że ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Nabywca musi jednakże mieć na celu prowadzenie przekazanego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jedynie natychmiastową likwidację danej działalności lub sprzedanie zapasów, zasobów, jeśli istnieją.

Aby można było uznać, że przedmiotem dokonywanej czynności jest przedsiębiorstwo, to przedmiotem tym muszą być objęte bezwzględnie te elementy, które umożliwią kontynuowanie działalności gospodarczej.

Fundacja Rodzinna, która powstanie u wnioskującego podatnika, będzie miała faktyczną możliwość kontynuowania działalności w oparciu o składniki wniesione, które będą wystarczające do samodzielnego kontynuowania przez Fundację Rodzinną działalności gospodarczej. Fundacja Rodzinna nie będzie musiała dokonywać żadnych dodatkowych nakładów, aby prowadzić działalność w takim samym zakresie, jak dotychczas. W takim przypadku przekazanie (wniesienie do fundacji rodzinnej w postaci darowizny) przedsiębiorstwa będzie korzystało z wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

interpretacja z 22.07.2024, sygn. akt 0114-KDIP1-1.4012.352.2024.1.ESZ

Piotr Szulczewski

autor: Piotr Szulczewski

Prawnik, redaktor naczelny grupy serwisów e-pity.pl. Ukończył Stacjonarne Studium Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

więcej