Adresy związane z działalnością gospodarczą
W momencie założenia działalności gospodarczej w CEIDG, wskazujemy kilka adresów: zamieszkania, do doręczeń, stałego miejsca prowadzenia działalności oraz dodatkowych miejsc prowadzenia działalności. Każdy przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę jak istotne jest poprawne wskazanie poszczególnych adresów i jakie konsekwencje są z tym związane.
Adres zamieszkania
Adres zamieszkania jest kluczowym adresem dla podatnika, gdyż to na jego podstawie ustala się miejscową właściwość urzędu skarbowego.
Osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą rozlicza się w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania, a nie prowadzenia działalności gospodarczej. Dotyczy to zarówno podatków dochodowych, jak i podatku od towarów i usług.
Trzeba pamiętać, że adresu zamieszkania nie utożsamia się z adresem zameldowania. Miejsce zamieszkania, to miejsce gdzie osoba fizyczna przebywa z zamiarem stałego pobytu. Nie należy utożsamiać go z adresem zameldowania.
Adres do doręczeń, stałe miejsce wykonywania działalności
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą powinny zgłosić do rejestru przede wszystkim adres do doręczeń, czyli miejsce, w którym odbierana będzie korespondencja dotycząca działalności gospodarczej.
Przedsiębiorca wskazuje w CEIDG również stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Jeżeli jest ona wykonywana w nietypowym miejscu i ciężko jest wskazać jednoznaczny adres, można wspomóc się opisem np. stoisko nr 105 w przejściu podziemnym pod ulicą Krakowska w Warszawie. Jeśli przedsiębiorca wykonuje swoją działalność jeszcze w innych miejscach, podaje także dodatkowe stałe miejsca, w których działa jego firma np. filie, oddziały, punkty.
Istnieją też przedsiębiorcy, którzy nie wykonują swojej działalności w jednym stałym miejscu częstymi zmianami miejsca jej wykonywania lub jest wykonywana mobilnie. W takich przypadkach we wniosku o wpis do CEIDG wskazujemy na brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej.
Jedynym obowiązkowym, wpisanym adresem może być twój adres do doręczeń, który jest niezwykle istotny z punktu widzenia postępowań przed organami państwowymi. To na ten adres kierowana będzie do przedsiębiorcy korespondencja np. od organów podatkowych czy ZUSu.
Zgodnie z art. 148 § 1 Ordynacji podatkowej:
„Pisma doręcza się osobom fizycznym pod adresem miejsca ich zamieszkania albo pod adresem do doręczeń w kraju.”
oraz art. 42 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego:
„Pisma doręcza się osobom fizycznym w ich mieszkaniu lub miejscu pracy”.
Natomiast w przypadku, kiedy korespondencja do osoby fizycznej skierowana ma być na inny adres, niż zamieszkania tj. adres wskazany do doręczeń, to adres taki powinien być do konkretnej sprawy pisemnie wskazany przez podatnika (wyrok WSA sygnatura I SA/Sz 462/17):
„Wspomnieć w kontekście omawianego zagadnienia jedynie wypada, że z dniem 1 stycznia 2016 r. nastąpiła zmiana art. 148 § 1 ordynacji podatkowej. Do ustawy wprowadzono instytucję "adresu do doręczeń". Zgodnie ze znowelizowanym brzmieniem powołanego przepisu pisma doręcza się osobom fizycznym pod adresem miejsca ich zamieszkania albo pod adresem do doręczeń w kraju – takiego ograniczenia jednak nie było przed 1.01.2016 r. Aby zatem uznać taki sposób doręczania pism strona postępowania winna w sposób niebudzący wątpliwości, ze względu na wyjątkowość tej metody doręczania, zawnioskować o takie doręczanie korespondencji w konkretnej sprawie.”.
Powyższe ma również zastosowanie w doręczeniu zastępczym, o którym mówi art. 150 Ordynacji Podatkowej.
Jak prowadzić działalność gospodarczą - e-book
Adres na fakturze
Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, adresy zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy towaru bądź usługi, powinny się znaleźć na fakturze. Ustawa nie precyzuje jednak jaki adres jest właściwy do umieszczenia - zamieszkania, wykonywania działalności czy doręczeń.
Zgodnie z interpretacją indywidualną wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 kwietnia 2018 r. o sygnaturze 0115-KDIT1-2.4012.151.2018.1.KK, jeżeli przepisy nie precyzują jaki adres należy wskazać na fakturze w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w innym miejscu niż miejsce zamieszkania, przyjąć należy, iż będzie to adres zgodny z dokonanym zgłoszeniem identyfikacyjnym, a więc w przypadku osób fizycznych powinien to być zazwyczaj adres zamieszkania. Jeśli natomiast osoba fizyczna nie prowadzi działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania i posiada inny adres, jako główne miejsce prowadzenia działalności, a jest ono wskazane w zgłoszeniu dla potrzeb identyfikacji podatkowej, wówczas na fakturze powinien być podawany adres tego głównego miejsca prowadzenia działalności.
Natomiast zgodnie z interpretacją nr 0113-KDIPT1-2.4012.27.2022.1.KW z dnia 17 marca 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, wskazał, że spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od faktur zakupowych wystawionych z adresem rejestracyjnym działalności gospodarczej a nie adresem biura handlowego, w którym jest wykonywana działalność gospodarcza, gdyż oba adresy zostały zgłoszone w CEIDG. Dyrektor KIS w uzasadnieniu wskazał, że prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje, o ile nie wystąpiły przesłanki wyłączające, bez względu na to, czy na fakturze zostanie wskazany adres siedziby działalności czy adres biura handlowego, w którym wykonywana jest działalność. Istotne jest również, że adresy były zgodne z danymi identyfikacyjnymi wskazanymi w zgłoszeniu rejestracyjnym.
Podsumowując, mimo braku jednoznacznego wskazania w ustawie o podatku od towarów i usług przepisu objaśniającego jaki dokładnie adres powinien zostać wpisany na fakturze, istotne jest aby był on zgodny z danymi rejestrowymi podatnika.